Сергій Риженко розповів, що медики постаріли за останній рік. У Дніпропетровську постійно беруть поранених бійців із зони бойових дій. Через обласну клінічну лікарню ім. Мечникова і військовий госпіталь "пройшли" сотні бійців. Багато з них знаходяться на реабілітації місяцями.
Сергій Риженко, головний лікар лікарні ім. Мечникова, дав ексклюзивне інтерв'ю для Сегодня.ua. Сергій Анатолійович скупий на слова. Йому важко – тільки за ці вихідні він прийняв п'ятьох поранених.
– Сергію Анатолійовичу, учора був рік з моменту проголошення так званої "ДНР"…
– От біда.
– Поранених почали приймати у травні. Скільки бійців надійшло до лікарні з моменту початку протистояння?
– Тільки через лікарню Мечникова за останній час пройшло 1275 осіб.
– Які поранення найбільш характерні?
– До нас доставляють "важких" бійців. З черепно-мозковими пораненнями, багато поранені в живіт, у груди. Сімдесят відсотків – поранення кінцівок. Руки і ноги. Зробили більше тисячі операцій. За статистикою, в нашій лікарні врятували 99 відсотків покалічених із зони бойових дій.
Сергій Риженко особисто спілкується з пораненими. Фото: Соцмережі
– До лікарні надходять поранені, які воювали за самопроголошені "ДНР" і "ЛНР". Надаєте їм допомогу?
– Так. Ми не даємо оцінок їх діяльності. Незалежно, хто за що воював, поранені – наші пацієнти. Тих, кого привозять з іншого боку, ми надаємо таку ж допомогу, як і всім іншим бійцям, які лікуються у нас. На яких позиціях вони стояли, розберуться судді і прокурори. Важливе життя людини.
– Бойовики каються?
– У кожного своя правда. Думаю, що багато з них отримували неправильну інформацію про сьогодення і про майбутнє. Якби була можливість розповісти про те, як воно є не. Насправді, багато б змінили свою думку.
– У лікарні лікувалися Семен Семенченко і Дмитро Ярош. Що вони розповідали про війну?
– Так звичайно. Це командири, які кожен день хвилюються про свої хлопцях. Будучи пораненими, вони керували процесами. Цікавилися деталями. До них приходили командири підрозділів. Незважаючи на тяжкість стану, вони завжди намагалися "бути в темі". Особливо ми бачили це по Ярошу.
Ярош проходить реабілітацію в Дніпропетровську. Фото: Соцмережі
Я бачив, коли його вивозили перебинтованого до бійців. Він давав напуття. Це не приховаєш від "лікарняних" очей. І що характерно, коли бійці цих підрозділів приїжджають до нас, вони намагаються не грубити, поступаються лікарям дорогою.
– Бойців привозять у стані шоку?
– Так. Практично всіх я знаю поіменно. Більшість не пам'ятають тих медиків, хто надавав першу допомогу. Подробиці поранення пам'ятають не більше 20 відсотків тих, хто лікуються. Стільки ж пам'ятають лікувальників. Мене завжди вражала вибірковість людської пам'яті, але те, про що кажу – факт. Пам'ять викреслює всі важкі життєві моменти. Зазначу, у лікарів теж психіка надламується
– Чи можливо відновитися після психологічного надлому?
– Так. Потрібен тривалий курс реабілітації.
– Ви згадували про командирів. Як відгукуються про них лікуючі лікарі, медсестри?
– За відгуками медсестер, навіть коли комбати засинають, продовжують воювати… Кажуть, що уві сні і Ярош, і Семенченко говорять про "ротних", про полки. Під час війни психіка людини страждає. Навіть я ловлю себе на думці, що сняться тільки бійці.
Лікарі трудяться в лікарні цілодобово. Фото: Соцмережі
– А у лікарів бачите "надлом"?
– Коли "великий" мужик, хірург, після 20 годин роботи сидить і плаче… це показник того, що всі ми люди. Таких "лікарських історій" маса. Але всі ми за останній рік постаріли. Рік як за три.