Червона горобина не просто так знайшла своє місце в українських традиціях, знання про цілющі властивості цієї ягоди передавалися не одне покоління. Горобину люблять птахи, вона широко використовується для виготовлення лікарських засобів, варення, алкогольних напоїв. Однак в сирому вигляді її вживання не рекомендоване не тільки через гіркий смак – певні властивості ягоди можуть зашкодити при деяких хворобах.
До всього горобина – красивий елемент ландшафтного дизайну. Кущі, всіяні соковито-червоними ягодами, здатні неабияк додати барв саду. Існує чимало видів цієї рослини, і придбати їх для свого подвір’я можна у сучасному садовому центрі Greensad за посиланням: https://greensad.ua/category/rjabina_s2/. А ми розповідаємо, чим корисна та шкідлива горобина.
Користь червоної горобини
Невеликі червоні плоди містять містять чимало вітамінів, мінералів та незамінних жирних кислот. Основні мінерали у складі – цинк, магній, калій та марганець. У горобині більше каротину, ніж у моркві, а саме цей антиоксидант важливий для запобігання хвороб серця й артерій. Ці плоди – чудове джерело вітамінів C, B та E, а ще – а сорбінової кислоти, яка виконує функції природного консерванта, бореться з грибками та приносить користь як засіб для дезінфекції. Дубильні речовини у складі, що надають терпкого смаку, також мають протимікробну дію. Не менш важлива для здоров’я людини клітковина, яка покращує травлення та оптимізує роботу шлунково-кишкової системи. Крім того, вважається, що органічні сполуки у плодах покращують симптоми діареї.
Високий рівень антиоксидантів робить горобину потужним суперпродуктом проти різних хронічних захворювань, у тому числі раку. Корисний склад продукту дозволяє запобігати розвитку ракових пухлин, зменшує шанси на передчасне старіння, поліпшує здоров’я шкіри, пришвидшує загоєння та зміцнює здоров’я очей.
Вітамін С, що міститься у червоній горобині, є дуже важливим елементом для забезпечення нормального функціонування організму. Аскорбінова кислота може стимулювати вироблення білих кров’яних тілець і діяти як антиоксидант. Крім того, вітамін С необхідний зміцнення м’язових тканин та відновлення судини.
Горобиновий сік у народній медицині застосовувався для послаблення запалення дихальних шляхів, боротьби з болем у горлі та полегшення симптомів астми. Поколіннями горобинові настої та варення слугували домашнім засобом для лікування дихальних захворювань.
Шкода для здоров’я
Попри велику користь червоної горобини, не треба забувати і про можливу шкоду. Сирі ягоди містять високий рівень парасорбінової кислоти, яка може спричинити пошкодження нирок, порушення травлення та низку інших захворювань. Однак після заморожування або нагрівання вона перетворюється на корисну сорбінову кислоту, яку організм вважає дуже корисною.
Горобина може завдавати шкоди людям з ішемічною хворобою серця та тим, у кого проблеми зі згортанням крові. Відмовитися від вживання ягоди також варто особам з підвищеною кислотністю шлункового соку та гастритом.
Як і будь-який інший продукт з лікувальними властивостями, червона горобина вимагає обережного поводження – тільки вивчивши можливу шкоду та користь для здоров’я, варто робити висновок вживати її чи ні. Але яким би не був цей висновок, горобиновий кущ точно не зашкодить і стане гарною окрасою саду, тож принаймні у ландшафтному дизайні від неї відмовитись не слід!