Президент Володимир Зеленський закликав президента США Джо Байдена зараз запросити Україну до НАТО, навіть якщо членом Альянсу Україна стане після закінчення війни.
Про це Зеленський повідомив в інтерв’ю телеканалу CNN.
Виступаючи англійською мовою на CNN, Зеленський сказав, що Байден є “особою, яка приймає рішення” – буде Україна в НАТО чи ні.
“Він (президент США – ред.) підтримує наше майбутнє в НАТО”, але запрошення зараз стало б величезним мотиватором для українських солдатів, заявив Зеленський.
На запитання, чому б не дочекатися запрошення, Зеленський відповів, що “дуже важливо”, аби Україна отримала запрошення “зараз”.
“Це так важливо відчувати, що в майбутньому ви дійсно будете поруч із союзниками”, – наголосив український президент.
Зеленський додав, що розуміє, що Україна “ніколи не буде в НАТО до того, як закінчиться війна”.
“Ми все розуміємо. Але цей сигнал дійсно дуже важливий. І залежить від рішення Байдена”, – заявив президент.
Рішення про візит президента Володимира Зеленського на саміт НАТО у Вільнюсі ще не ухвалили. Все залежатиме від ситуації на полі бою.
Про це повідомив речник президента Сергій Никифоров. Саміт НАТО відбудеться у столиці Литви 11 – 12 липня.
Никифоров зазначив, що майбутні поїздки президента зазвичай не коментують та не анонсують заздалегідь з міркувань безпеки.
А взагалі все буде залежати від ситуації на полі бою, – заявив речник.
За його словами, рішення про візит Зеленського у Вільнюс ще не ухвалили.
“Вам потрібно звернути увагу на заяви президента, він чітко ці обставини вже описував”, – підсумував Никифоров.
Нещодавно Зеленський заявив, що до саміту НАТО у столиці Литви українська армія має показати результати на фронті. Проте вони, на жаль, даються життям наших воїнів.
Глава держави також наголосив, що Україна потребує чітких сигналів від партнерів. Мовиться про окреслення майбутнього нашої країни, тобто її членства в Альянсі після перемоги.
У Вільнюсі 11 – 12 липня відбудеться саміт НАТО. Стало відомо, що туди полетить і президент США Джо Байден. Для України це відкриє нові перспективи, зокрема партнери можуть запропонувати гарантії безпеки перед вступом до НАТО. Але повноправним членом Альянсу Україна стане не зараз.
Про це розповів експерт-міжнародник, дипломат Ярослав Войтко. На його думку, Україна може отримати політичне запрошення на саміті.
Україна очікує політичного запрошення.
На саміті буде дуже важливою позиція Сполучених Штатів Америки. В України є беззастережна підтримка від Еммануеля Макрона. Крім того, Олаф Шольц заявив, що Україна повинна повернути свої кордони до 1991 року. Позиція німецького Бундестагу також прихильна до членства України в НАТО.
Загалом вступ України до НАТО підтримує 20 країн.
Тепер нам потрібно це закріпити у Вільнюсі. Для цього президенту Зеленському потрібно взяти в ньому участь. Це моє глибоке переконання. Тут йому потрібно зустрітись з тим же Байденом, який буде в Європі. Донести до нього позицію України, бо він ще трохи вагається,– наголосив Ярослав Войтко.
Україна розраховує на те, що отримає політичне запрошення до НАТО. Однак лише на перспективу, адже зараз шанси на це невеликі.
Можливо, на Вашингтонському саміті наступного року, у 75-ту річницю НАТО Україна стане повноправним членом Альянсу.
Перед самітом у Вільнюсі усі країни-учасниці саміту мали ознайомитись з позицією України, яку раніше озвучив заступник глави ОП Ігор Жовква.
Є два основні моменти, які варто виділити: Україна хоче такі ж гарантії безпеки, які отримали Швеція та Фінляндія перед вступом до НАТО; Україна планує використати формулу “підтримка через перемогу до членства”.
“Зараз ми на стадії підтримки. Ми дуже вдячні країнам НАТО, але тепер мовиться про те, що цю підтримку треба нарощувати. Сподіваємось, що на цьому саміті Україна отримає запевнення про нові озброєння та нові політичні рішення”, – підсумував експерт-міжнародник.