В Україні помітний справжній “міністропад”. Вкотре відбувається історія, коли прощаються одразу із цілою групою топових чиновників.
За прогнозами, така масштабна заміна кадрів у Кабінеті Міністрів відбувається, найімовірніше, востаннє за цю каденцію президентства Володимира Зеленського. Кілька місяців в Україні говорили про кадрові зміни в Кабміні.
Про це йдеться у програмі “Такі справи”. Далі передаємо в оригіналі.
Днями заяви про відставку написали міністр оборони Андрій Таран, віцепрем’єри Олексій Любченко, Олексій Резніков та Олег Уруський, ще раніше – міністр екології Роман Абрамовський.
Протягом строку шостого гаранта факт відставки якогось міністра став типовою буденністю. Такою буденністю, що навіть вічний міністр внутрішніх справ Арсен Аваков подав у відставку.
Але глобально змінюють міністрів з двох причин. Є висока ймовірність того, що Зеленський піде на другий термін.
Ситуація наступна – скажімо відверто, окремі громадяни в нас не дуже розбираються, хто і за що відповідає в країні. Таких громадян можна побачити щасливими в той момент, коли місцевий кандидат в депутати обіцяє мешканцям мікрорайону знизити тарифи і збільшити зарплатню, хоча від нього це не залежить.
Часто так буває, що такі громадяни у всіх бідах потім звинувачують президента, хоча у ситуації може бути каменем спотикання, наприклад, Конституційний Суд, на який гарант не може впливати.
Тому президенту необхідні люди, які віддзеркалюватимуть від нього зайвий бруд.
Оборонне відомство досі очолював Андрій Таран. Однак 2 листопада він написав заяву про відставку. На цю посаду готується заступити Олексій Резніков – тепер вже колишній міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
В Міністерстві оборони, наприклад, є проблеми з державними закупівлями, але тінь від цього в суспільстві лягає не на Тарана, а на Зеленського. Бо Таран – не публічна особистість.
А Резніков вміє і часто виступає на публіці. Тож так Міністерство оборони здобуде своє реальне “обличчя”. Тоді питання щодо державних закупівель ставитимуть не Зеленському, а Резнікову.
Зеленському зараз потрібні насамперед міністри, які нададуть конкретну суб’єктність міністерствам своєю медійністю. І в ідеалі, щоб це були люди, які вміють навіть зраду подати як перемогу.
Зазначимо, що Олексій Резніков перед своєю відставкою з посади міністра з реінтеграції тимчасово окупованих територій розповів, як Україні слід завершувати війну з Росією.
За час роботи, а також протягом вивчення досвіду конфліктів, зокрема, у Нагорному Карабаху, колишній Югославії, Придністров’ї та Північній Ірландії колишні гіпотези стали переконаннями.
Мій головний висновок за час роботи на посаді такий: Україні доведеться знайти свій рецепт розв’язання конфлікту і реінтеграції людей та територій, які зараз тимчасово окуповані Російською Федерацією.
Ми не зможемо запозичити жодну з відомих моделей врегулювання. Тільки загальні принципи та окремі елементи.
Ми повинні створити і захистити своє бачення. Якщо хочемо, щоб врегулювання відбулося в інтересах України”.
Для повернення тимчасового окупованих територій Криму, Донеччини та Луганщини, на його думку, потрібно застосовувати низку невійськових методів.
Зокрема, Резніков наголосив на відновлення та розвиткові територій, постраждалих від війни. Окрему увагу він приділив проектам відновлення водопостачання в Попасній та Маріуполі, за сприяння західних партнерів.
Також, на думку чиновника, потрібно налагоджувати життя внутрішньо переміщених громадян, зокрема через надання пільг на житло, сприяння в пошуку роботи та компенсації втрат.
Крім того, вважає Резніков, необхідно підтримувати зв’язки з мешканцями тимчасово окупованих територій. Міністр поділився своїми здобутками з реформування КПВВ, інформаційних зв’язків, зокрема через канал “Дом”, та заохочення вакцинації серед жителів окупованих територій.