Ключові законопроекти щодо боротьби з корупцією – уже на завершальній стадії. Серед них – впровадження так званої цивільної конфіскації. Це можливість у рамках судового процесу конфісковувати у чиновника незаконне майно без обвинувального вироку.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного популярного телеканалу, розповіла кандидатка в народні депутати від «Слуги народу» Анастасія Красносільська.

Вона наголосила: ключові законопроекти щодо запобігання корупції уже написані і перебувають, фактично, на фінальній стадії.

«Ключовим має бути невідворотність покарання за корупцію. Ми не маємо далі спостерігати декларації чиновників, у яких коні-храми, і за які далі – нічого. Ми однозначно маємо повернути кримінальну відповідальність за незаконне збагачення. Це є злочином у багатьох країнах, це наше міжнародне зобов’язання, не може бути чиновника з непоясненим майном», – вважає Красносільська.

Окрім того, вона розповіла про плани запровадження так званої цивільної конфіскації. Йдеться про можливість забрати менші, але незаконні суми без обвинувального вироку, однак в межах судового процесу.

«Часто люди собі уявляють, що це з вилами, без рішення суду можна забрати у місцевого чиновника що кому подобається. Та це не так. Ідея в тому, що якщо НАБУ, наприклад, бачить: у певного чиновника є майно на конкретну суму, однак відповідних доходів немає, може йти в суд з цивільним позовом, викладати докази того, що майно незаконне, відповідно, це конфіскувати і звільнити чиновника. Конфісковане майно, звичайно, піде в дохід держави», – пояснила Красносільська.

Окрім того, є певні запобіжники щодо конфіскації не лише того майна, яке офіційно записане на чиновника, а й того, яким він користується, однак формально належить іншим людям. Водночас, є й спеціальна процедура, яка захистить третіх осіб.

Також планують перезапусти «деструкційні» антикорупційні органи, зокрема – НАЗК.

«Воно б мало перевіряти декларації чиновників, але, на жаль, робить це з такою швидкістю, що на б пішло ще 7 тисяч років», – вважає майбутня депутатка.

Вона зазначила: керівництво цього органу абсолютно не впоралось зі своїм завданням.

«У НАЗК зараз – 5 керівників. Вони зараз займаються тим, що кожен розповідає «це не я винен, а мій колега». Нам здається, що має бути один керівник, який отримає повноту відповідальності. Відповідно, цей один керівник далі вирішить, як вичищати штат НАЗК», – розповіла Красносільська.

Окрім того, за її словами, планується й перезавантаження судової системи – зокрема, органів добору суддів, можливо – і добору прокурорів.

«Це важливо, бо коли. Наприклад, питаємо у міжнародних інвесторів, чому вони, наприклад, не приходять в Україну у тій кількості, в якій нам би хотілося, вони кажуть, що у нас немає судів, тож не зможуть тут захистити своє право власності», – розповіла представниця «Слуги народу».