Звірства солдат РФ у Київський області спричинили нову хвилю висилки дипломатів РФ з Європейських країн. Лише за сьогодні такі заяви зробили Словенія, Іспанія, Естонія, Італія, Данія, Швеція.
Низка посадових осіб Постійного представництва Російської Федерації при ЄС будуть оголошені персонами “нон ґрата”, заявив сьогодні верховний представник ЄС Жозеп Боррель. Він зазначив, що діяльність цих дипломатів суперечить їхньому дипломатичному статусу. І наголосив, що ЄС не залишає без відповіді незаконні та руйнівні дії Росії проти інтересів та безпеки ЄС.
Словенія сьогодні заявила, що також висилає 33 співробітників Посольства РФ в країні, повідомляє RTV Slovenija. Міністерство закордонних справ висловило послу РФ “занепокоєння та найрішучіший протест у зв’язку з очевидними доказами того, що збройні сили Російської Федерації вчинили військові злочини проти мирного населення в Бучі”.
Сьогодні ж міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес оголосив: країна висилає 27 російських дипломатів і співробітників посольства Російської Федерації, повідомило іспанське видання El Espanol. Це реакція на “жорстокі бойові дії, які ми побачили в Бучі та нещодавно в Маріуполі”, а ще захід безпеки, бо ці люди “становлять загрозу інтересам безпеки Іспанії”, зазначив він.
Естонія вирішила закрити консульський відділ Естонії в Тарту і оголосити персонами “нон ґрата” 14 співробітників, сім з яких мають дипломатичний статус.
Аналогічне рішення ухвалив уряд Італії. Персонами “нон ґрата” визнають 30 російських дипломатів і висилають з країни, повідомив міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо, пише агентство ANSA.
Міністр закордонних справ Данії Йеппе Кофод заявив, що уряд висилає з країни 15 російських дипломатів. Він назвав це історичним кроком, який допоможе безпеці країни. Працівникам російських дипустанов дали два тижні на те, щоб поїхати з Данії.
Голова МЗС Швеції Анн Лінде оголосила про рішення влади країни вислати трьох російських дипломатів, робота яких у Швеції не відповідає Віденській конвенції, передає Reuters.
Напередодні, 4 квітня, Німеччина вирішила вислати 40 дипломатів Росії у відповідь на злочини проти людяності, які чинили російські військові у Київській області. “Фотографії з Бучі свідчать про прагнення до руйнування, яке виходить за всі межі. Тому ми оголосили значну кількість працівників російського посольства небажаними “, — відзначила міністерка закордонних справ Анналена Бербок.
Заявила про таке рішення і Франція. Країна видворяє російських дипломатів, діяльність яких суперечить інтересам безпеки країни. За інформацією телеканалу BFMTV, йдеться про 35 росіян.
18 березня, через кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Болгарія оголосила персонами “нон ґрата” 10 російських дипломатів.
Тоді ж про висилку дипломатів РФ оголосили ще й три країни Балтії. В Естонії МЗС викликало посла Росії і вручило дипломатичну ноту про те, що трьох співробітників російського посольства, які мають дипломатичний статус, оголошено “персонами нон ґрата”.
Аналогічні рішення прийняли Латвія — мінус три дипломати, та Литва — мінус чотири.
Польська влада вирішила вислати щонайменше 40 російських дипломатів за їхню діяльність, що не відповідає статусу дипломата. Тобто, за шпигунство. Деяких дипломатів та членів їхніх родин підозрюють в тому, що вони під прикриттям мали збирати конфіденційну інформацію та вербувати громадян Польщі щоб ті співпрацювали з РФ.
Також через шпигунську діяльність за ініціативи США вислали 12 співробітників розвідки представництва РФ при ООН, повідомляв “Голос Америки”. Американська сторона пояснювала: готувалась до цього кроку кілька місяців. За словами речниці Постійного представництва США при ООН Олівії Дальтон, ці люди зловживали своїми привілеями на проживання у США, займаючись шпигунською діяльністю, що мала негативний вплив на національну безпеку країни.
Нідерланди, Бельгія, Чехія, Ірландія також висилали дипломатів і співробітників посольств РФ через підозри у шпигунстві.
Словачинна протягом березня вирішила видворити з країни 38 людей зі штабу посольства РФ. “Ми вважаємо, що негайне припинення війни в Україні та функціонування російської дипломатичної місії відповідно до звичайних засад дозволить будувати наші відносини на основі взаємної поваги та взаємовигідного співробітництва”, — зазначала пресслужба Міністерства закордонних справ країни.