Медіахолдинг Ріната Ахметова демонструє дедалі більш явну нешанобливість до Володимира Зеленського. Безперечно, це підготовка до виборів. І це не фальстарт, а обачливо вибраний момент, вказує політичний оглядач Юрій Вишневський. Далі в оригіналі.

Перша політична кампанія, яку розпочав Ахметов, це боротьба за політично стурбованого телеглядача.

В останні тижні медіа-холдинг Ахметова розкручує цілу низку політиків із великим бекграундом — Дмитро Разумков, Арсеній Яценюк, Володимир Гройсман та Олег Ляшко. Цілком неймовірно об’єднати їх в одну політичну партію, але Ахметов, зважаючи на все, на це і не розраховує. Він готує на парламентські вибори кілька проектів, які пастимуться на різних електоральних полях.

Почнемо з Олега Ляшка та його Радикальної партії. Він фактично вже розпочав парламентську кампанію, бо хоче потрапити до Ради через п’ять місяців — на довиборах у 206-му окрузі 27 березня 2023 р. Там обиратимуть народного депутата замість Антона Полякова, який помер за загадкових обставин уночі 8 жовтня. 206-й округ включає частину Чернігова та Чернігівського району. Ляшко народився у Чернігові та вважає Чернігівщину своєю електоральною базою. Тому шанси на перемогу має.

Щодо Радикальної партії, то вже зрозуміло, під яким гаслом Ляшко поведе її на наступні парламентські вибори. “Наша фракція в новій Раді розпочне і доведе до кінця процедуру імпічменту Зеленському. Це назавжди відіб’є у будь-якого з наступних президентів бажання знущатися з Конституції України”, — оголосив він 21 жовтня.

Тому експерт робить висновок про те, що одна з функцій Ляшка у телеефірі каналів Ахметова – пропагувати дострокові вибори.

Зовсім інше завдання — у екс-прем’єрів Арсенія Яценюка та Володимира Гройсмана. Ймовірно, що на парламентські вибори вони підуть однією командою. У політичному плані вони дуже близькі один до одного, і для виборців союз між ними буде цілком природним. На відміну від епатажно-радикального Ляшка, вони мають залучити на свій бік обережніших виборців, які обпіклися на дилетантизмі “нових облич” (Зеленського та “слуг народу”) та шукають “партію професіоналів”.

Щоправда, Яценюк має проблему — високий антирейтинг. Але це лихо вже почали виправляти.

Окремо треба сказати про екс-спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова. У нього немає своєї партії, але цю справу легко можна виправити. 26 жовтня екс-генпрокурор Юрій Луценко в ефірі програми “Хард з Влащенко” на телеканалі “Україна 24” поділився, як він сказав, інсайдом: Разумков веде переговори з доктором Євгеном Комаровським та журналістом Дмитром Гордоном для створення політичного об’єднання, яке змогло б конкурувати на виборах із командою Зеленського.

“Він веде плідні, за моїми даними, переговори з доктором Комаровським і паном Гордоном. Це тріо буде дуже серйозним магнітом для розчарованого в Зеленському електораті “слуг народу”, — розповів Луценко. Він зазначив, що рейтинг Зеленського “незважаючи на очевидні його провали. — енергетичну катастрофу, COVID-катастрофу, безглуздість, яка відбувається фактично скрізь, була стабільна, поки не з’явилася альтернатива”. На думку Луценка, виборці Зеленського “шукають іншого популіста — цей зламався”.

У парламенті Разумков має десяток близьких до нього “слуг народу”, які можуть перейти в його партію. У тому числі голови трьох парламентських комітетів: з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха, з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, з питань цифрової трансформації Михайло Крячко. Однак усі вони маловідомі виборцям. Та й сам Разумков як політична страва, скажімо чесно, здається дуже прісним (але ми не сперечатимемося про смаки). Додати солі та перцю якраз і здатні Комаровський з Гордоном.

Звісно, Разумков — це проект Ахметова не лише на парламентські, а й президентські вибори. Показовими є дві новини, що з’явилися на сайті “Сегодня” 26 жовтня. Точніше, навіть не самі новини, а їхні заголовки. Вдень вийшла новина “Президентський рейтинг: Разумков наздогнав Тимошенко, але до Зеленського ще далеко. Майже від усіх політиків вислизає підтримка народу, крім однієї людини”, а ввечері, для закріплення — Зеленський ще в лідерах, але у Разумкова зростає рейтинг. Соціологи визначили головних кандидатів на пост президента, якби вибори відбулися найближчим часом”.

Можна сміливо сказати, що Ахметов робить ставку не так на самого Разумкова, але в проект “Разумков+”. Де плюс — це все те, що буде додано до нього грамотними політтехнологами. Це і партійна структура, і яскраві постаті в команді, і, звичайно, медіарозкрутка. Чи злетить цей проект? Не факт. Але можна припустити, що Банкова допоможе, наприклад, якщо вирішить зробити з Разумкова “жертву режиму”.