Продажі продуктів в магазинах Львівщини різко зросли удвічі. Особливий ажіотаж – навколо борошна, олії, гречки та цукру. В результаті «набігу» покупців, полиці з цими товарами спорожніли.

Голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка у п'ятницю, 27 лютого, зібрав представників найбільших торгових мереж, аби поговорити про їх дії при ажіотажі. А задля більшої переконливості закликав на зустріч голову Львівського АМКУ та заступника прокурора області, передає ІА Корупція Інфо з посиланнням на zaxid.net .  

«Коли люди піддаються паніці, тоді ситуація тільки погіршується. Товарних запасів достатньо. Не можуть люди купувати до безкінечності. Ну, мішок-два цукру кожен купить. Але ви (магазини – ред.) вміло підігріли ажіотаж. Коли ви виставляєте табличку, що відпускається в одні руки тільки певна кількість товару, то я цього не розумію. Ніхто ж не продає товар у збиток. І коли роздрібна мережа обмежує продаж без будь-якої вказівки, я розцінюю це як маркетинговий хід для нагнітання ситуації», – сказав Синютка.

Голова ЛОДА  провів паралелі з доларом. «На його продаж увели обмеження, і що з того сталось? З продуктами такого не можна допустити, оскільки ажіотаж тимчасовий», – каже він.

Синютку дивують і порожні полиці, і ціни на продукти. «Мені дали список інформації щодо наявності товарів у торговій мережі. У супермаркетах «Сільпо» відсутнє борошно, олія, наступна поставка 3 березня. Шановні, або ви погані бізнесмени, або я не знаю, що з вами робиться. Є такий ажіотаж, а ви не поставляєте ці товари. Якщо хтось буде везти протягом 3 днів зі свого розподільчого складу товар в мережу, то я вважатиму це саботажем», – сказав Олег Синютка.

Окрім того, він нагадав про розпорядження від 7 жовтня 2013 року про граничні рівні рентабельності і про обмеження торгової націнки. «Якщо ви отримали гречку по 8 гривень, то ви маєте можливість продати її по 9,5 а не по 28. Чи не вирішили ви на цьому фоні отримати надприбутки?», – зауважив голова ЛОДА.

Представники торгових мереж пообіцяли зняти таблички про обмеження продажу товарів в одні руки, а також пояснили відсутність продуктів дуже великим попитом, який важко оперативно задовольнити.

Частково відповідальність за порожні полиці переклали на постачальників. Представники «Сільпо» та «Барвінку» розповіли, що деякі постачальники призупинили відпуск товарів, оскільки «не знають, які ціни виставляти». «У «Барвінку» запасів на 2-3 дні. Є проблеми із поставками через незрозумілу цінову політику. Наприклад, є проблема закупити цукор», – розповів представник мережі.

Представник «Львівхолоду» (мережа магазинів «Рукавичка») стверджує, що олію їм погодився поставити лише «Оліяр». «Львівхолод» ще має на залишку 15 тисяч пляшок олії, окрім того, Оліяр погодився поставити 6 тонн сьогодні-завтра», – розповів він.

Голова Львівського територіального відділення АМКУ Андрій Басараба пообіцяв перевірити і постачальників, і торгові мережі, чи є змови та зловживання, знайти тих, хто спотворює цінову політику.

«Окрім того, в антимонопольному законодавстві існує поняття вертикально узгоджених дій. Це коли торгова мережа робить, наприклад, націнку 8% з дозволених 10% і декларує, що працює в правовому полі. Але притому є дві-три прокладки, які теж встановлюють націнку, і реально її розмір зростає до 30, 40, 50% і так далі», – сказав він.

На кінець зустрічі Олег Синютка ще раз пригрозив. «Я не хочу нікого лякати, але може хтось доробитися. Аби раптом не сталося так, що якась торгова мережа піде з Львівщини», – сказав він. І порадив думати не тільки про свій сьогоденний прибуток, а про глобальніші речі.