Військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Олег Жданов в інтерв’ю одному з українських ЗМІ прокоментував заяву секретаря РНБО Олексія Данілова про те, що найврожайнішими для українського контрнаступу будуть серпень та вересень. 

“Всі очікують, коли ж війська підуть вперед великими клинами, розрізатимуть оборону противника, як ніж масло, і звільнятимуть гектарами або тисячами гектарів наші території. Питання в тому, що ми зіткнулися з досить добре підготовленою, глибоко ешелонованою обороною противника, і тепер ми змушені розпочинати нашу контрнаступальну операцію з максимального завдання втрат і ослаблення бойових потенціалів ворога”, — заявив Олег Жданов. 

Експерт нагадав, що коли американський генерал Міллі відповів на інтерв’ю головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, він сказав одну дуже цікаву річ, що коли вони планували моделі українського контрнаступу, то розраховували, що перший, підготовчий етап, який зараз триває, триватиме 6-8-10 тижнів. 

“Сьогодні у нас шостий тиждень контрнаступу, тобто ми ще десь у середині нашого славного шляху. 10 тижнів — це два з половиною місяці, тож якщо ми на початку червня почали, то десь у середині серпня ми повинні вже почати рухатися вперед. Можливо, раніше”, – додав Олег Жданов. 

При цьому дії ЗСУ оцінюють не лише українські, а й військові експерти. Вони в свою чергу відзначили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту, натомість українські військові потерпають від нестачі авіації, недостатньої кількості бронетехніки та артилерійського озброєння, що веде до вищих втрат на полі бою, вважають американські експерти. 

Під час поїздки до України військові аналітики – колишній радник Пентагону, співзасновника організації Silverado Policy Accelerator та компанії з кібербезпеки Дмітрі Альперович, дослідник Центру військово-морського аналізу Майкл Кофман та британський дослідник Роб Лі з євразійської програми Інституту зовнішньої політики провели “мозковий штурм”, підсумки якого підбив у подкасті Geopolitics Decanted Альперович.  

Експерти дійшли висновку, що успішність американців була б “дещо кращою, але не набагато кращою”, каже Альперович. 

“Тому що тут немає магії. Ви повинні пройти через мінне поле. Отже, ви понесете багато втрат”, – каже він. 

Утім, стверджує експерт, американці “ніколи не воювали б таким чином”, вони б “килимово” розбомбили цілі мінні поля та лінії окопів “задовго до того, як відправити туди хоч одного солдата”. Але в українців такої можливості немає. 

Експерти, посилаючись на розмови з українськими військовими, інформують, що одним з найбільших очікувань України є підсилення “старіючої авіації” сучасними літаками F16. 

Українська армія чекає на F16, повністю усвідомлюючи, наскільки складно буде опанувати та експлуатувати їх. “Українці добре знають усі виклики, – каже Альперович. – Вони значні, їм доведеться модернізувати свої аеродроми, щоб експлуатувати F16”. 

Українські військові також намагаються переконати шведський уряд передати Україні літаки Gripens тим, що українці продемонструють можливості шведських літаків у реальних бойових умовах. 

«Просто дайте їх нам, а ми покажемо вам, як вони протистоять російським ВПС. Це буде чудово для майбутнього маркетингу вашого літака», – кажуть українці, за словами Альперовича. 

Експерт також зацитував одного з високопосадовців, з яким зустрівся у ході візиту до Києва. “Ми запитали їх, які ваші потреби. І ця людина сказала: “У мене всього п’ять потреб, і це снаряди, снаряди, снаряди, снаряди і снаряди”. 

Тож, ймовірно, ситуація на полі бою у найближчий час може покращитися саме за рахунок нових постачань озброєння від західних партнерів.