Німецький журнал Spiegel закликав уряд своєї країни не блокувати продаж зброї України.
Про це йдеться у редакційній статі видання під назвою “Зволікання Німеччини робить війну більш вірогідною”.
Spiegel зазначає , що небажання Берліна продавати зброю Україні викликало питання щодо надійності німців не лише в Києві, а й у західних союзників.
Видання нагадує, що канцлер Олаф Шольц і міністр закордонних справ Анналена Бербок посилаються на німецький принцип не експортувати зброю до кризових регіонів.
“Для такого ставлення є вагомі причини. Зброя може допомогти загострити конфлікт. Вона може потрапити в чужі руки, як це сталося в Афганістані після перемоги талібів. Але політичні принципи також можуть призвести до неправильних результатів в окремих випадках” – зазначає Spiegel.
Видання також наводить приклад 2014 року, коли “Ісламська держава” погрожувала захопити курдські міста та села на півночі Іраку, Бундесвер оснастив курдських бійців “пешмерга” гранатометами. Таким чином німецька зброя допомогла зупинити наступ ісламістів.
“Це порушило табу, як відкрито визнала міністр оборони Урсула фон дер Ляєн. І все-таки це було правильно. З точки зору Шольца і Бербок, ситуація в Україні не виправдовує порушення табу” – нарікає видання.
“Поставка зброї може бути неефективною у військовому плані. Однак вона буде сигналом Путіну, що Захід єдиний у протистоянні його загрозі. Це продемонструвало б спільну волю європейців протистояти політиці великих держав щодо порушення міжнародного права. Чи може зброя для України запобігти війні, ніхто не знає. Однак безсумнівним є те, що розбіжності роблять війну більш вірогідною” – наголошує Spiegel.
“Соціал-демократи люблять посилатися на страждання, які Німеччина принесла Росії під час Другої світової війни. Вони не говорять про страждання українців та інших народів колишнього Радянського Союзу” – зазначають також журналісти видання.
Spiegel вважає, що Німеччина повинна принаймні не заважати своїм партнерам постачати зброю Україні, нагадуючи, що Естонія досі чекає відповіді Берліна , щоб мати можливість доставити гаубиці зі запасів НДР до Києва.
Також видання називає досить недолугим сигнал з німецькою поставкою Україні 5 тисяч шоломів.
Як відомо, в Україні критично сприймають позицію Німеччини у питанні постачання їй зброї, на тлі фактично завершення російського газопроводу “Північний потік-2” та лояльних до Росії заяв окремих німецьких посадовців.
Глава Міноборони Німеччини Крістін Ламбрехт зазначила, що уряд не планує поставляти озброєння Україні через побоювання, що це може призвести до ескалації конфлікту з Росією.
“Це правда, що Німеччина вирішила не поставляти зброю, і ми вважаємо, що це правильне рішення, тому що боїмося, що це призведе до ескалації конфлікту. Ми хочемо робити свій внесок іншим чином”, – сказала Ламбрехт.
Вона зазначила, що необхідно продовжувати дипломатичні зусилля, і відзначила проведення першого за два роки засідання Ради Росія-НАТО.
“І зараз відбулися переговори у Нормандському форматі. Є багато способів для мирного розв’язання конфлікту, і на цьому ми маємо зосередитися, це те, що ми маємо робити”, – додала міністр.
Ламбрехт підтвердила, що Німеччина отримала запит про допомогу від України, в тому числі на захисні жилети, “хоча це не ті цифри, які називалися”.
А ось Глава МЗС Німеччини Анналена Бербок заявила, що суперечка щодо необхідності підтримувати Україну наданням зброї не повинна внести розколміж країнами Заходу.
“Нашою найпотужнішою зброєю була і залишається наша єдність. Ми повинні подбати, щоб той тиск, який ми створили разом (на Росію), працював”, – зазначила Анналена Бербок.
При цьому, додала вона, важливо чинити спротив “усім зовнішнім спробам розділити нас”.
“Україна знає, що ми робимо і яка наша позиція”, – зазначила Бербок, нагадавши, що Німеччина є найбільшим двостороннім донором для України, навіть більшим за США.
“Ми підтримуємо переговори щодо продовження транзиту газу, ми займаємося інвестиціями у відновлювану енергетику та підтримуємо Україну у боротьбі з пандемією, зокрема, постачанням вакцин”, – зазначила глава МЗС Німеччини.
Анналена Бербок наголосила, що спільною метою Заходу залишається захист суверенітету й територіальної цілісності України.
“Будь-яка нова агресія Росії проти України буде мати серйозні наслідки – політичні, стратегічні, і так само економічні та фінансові”, – підкреслила вона.