Останні 11 дипломатів в Білорусі виїхали з території України, так само зробила за день до нападу на Україну Росія. Такий вчинок став вже своєрідним міжнародним сигналом, що країна може готуватися до війни.
Про це розповів білоруський опозиціонер Франтішек Вячорка в ефірі ТСН.
Не секрет, що війська збираються на кордоні, вони перебувають в ротації. Мінімум п’ять тактичних бригад, які перебувають там до тижня, а потім змінюються на нові бригади, але сказати, що йде якась повальна мобілізація чи підготування до наступу на Україну – це не правда, тому що ми вже бачили, що минулого тижня було кілька демаршів з боку білоруських збройних сил. Ми теж контактуємо з багатьма офіцерами, які перетнули кордон з європейським союзом, тому що відмовилися виконувати накази.
Коли б білоруське військо могло і хотіло би брати участь у провокації проти братньої України, це б відбулося два тижні тому. Зараз Путін тисне, щоб білоруські війська приєдналися, водночас змусити зробити це буде дуже складно, бо настрою воювати немає. Білорусь – це не Росія. Не можна знайти жодної адекватної людини, чиновника чи адекватного політика, яки би підтримував цю війну і хотів би щоб Білорусь брала у цьому участь, ну може окрім Лукашенка.
Щодо того, що залізничного сполучення України і Білорусі вже немає. Поки що жодні деталі операції не розкриваються, але завдяки цьому ешелони з російською технікою, допомогою, провіантом для російських окупаційних військ, які є на території України приходити не будуть. На жаль так не можна зробити з авіатранспортом, тому що кожні 5 хвилин із білоруських аеродромів вилітають російські літаки і ракети, але ми теж з цим боремось.
Зараз ми мобілізуємо людей на антивоєнний рух, у цьому вже залучено багато тисяч людей, однак поки що це не масові акції, а скоріше саботаж. Люди які мешкають у таких містах такі як Мазир, Лунінець, Калинковичі та Гомель, де концентрується російська техніка, зараз працюють як партизани, збирають всю інформацію про запуски ракет і літаків та передають це Україні – заявив Вячорка.
Але це не єдині акції, багато чого робиться зараз, однак говорити про це поки що не можна. У Білорусі йдуть превентивні масові рейди КГБ по квартирах, вони шукають наших партизанів і арештують просто масово, допитують по 10, 20, 30 людей. Але білоруси добрі партизани, у нас є багатий досвід і ми допоможемо Україні у такий спосіб боротися з ворогом.
В свою чергу, член комітету Верховної Ради з нацбезпеки й оборони Федір Веніславський, заявив, що є декілька факторів, які можуть стримати політичне керівництво білоруської держави.
– За великим рахунком є певна загроза. З початку війни Республіка Білорусь, надавши свій повітряний простір і свою територію для нанесення ударів по Україні, вона, відповідно до резолюції ООН, вже фактично вчинила акт агресії проти України. Але до сьогодні білоруському керівництву вистачало здорового глузду не встрявати в авантюру російських військових і не вступати в сухопутну війну проти України силами Республіки Білорусь, – сказав Федір Веніславський.
Він зазначив, що згідно з даними української розвідки, станом на сьогодні білоруські збройні сили перебувають біля кордонів України.
– Ба більше, вони здійснюють маневри: то підводять війська ближче, то відводять, вони здійснюють маневри вздовж лінії державного кордону України, пересувають свої батальйоно-тактичні групи, чим демонструють свою готовність, про яку заявляє Генеральний штаб ЗСУ. Це змушує нас сконцентровувати достатньо боєздатні підрозділи, які готові дати відсіч, – сказав Федір Веніславський.
За словами нардепа Веніславського, українське керівництво має інформацію, для білоруського правителя Олександра Лукашенка повномасштабне вторгнення в Україну може обернутись політичною катастрофою, враховуючи політичну ситуацію у Республіці Білорусь.