Практично щодня зведення про дорожньо-транспортних пригодах в Україні рясніють згадками про аварії, яких можна було б уникнути. Десятки п'яних водіїв щодня сідають за кермо і в кращому випадку – створюють аварійні ситуації або травмуються самі, в гіршому – калічать і вбивають невинних людей

4 червня 2016 року Україну сколихнула страшна трагедія: нетверезий житель Василькова збив на смерть двох маленьких дівчаток. Тоді йому дивом вдалося уникнути самосуду: розлючені жителі міста трохи не розірвали водія-вбивцю на частини.

Сьогодні ж, після більш ніж двох місяців, що минули з дня трагедії, родичі убитих дівчаток бояться, що винуватцеві загибелі 12-річних подружок Діани і Насті, якщо і не повністю вдасться уникнути покарання, то воно буде неприпустимо м'яким.

Після того, як інформація про те, що відбувається навколо розслідування цієї справи почала з'являтися у соцмережах, "Обозреватель" зв'язався з двоюрідною сестрою Діани Ольгою, яка була очевидцем трагедії. Вона розповіла, на чому базуються побоювання родичів загиблих дівчаток.

– Ольга, в соцмережах зараз активно пишуть про небезпеку "зливу" розслідування загибелі Насті і Діани. Наскільки це правда? Що ви можете сказати про хід розслідування?

– У нас тут дуже "весело" все. Скрізь корупція присутня, розумієте? Складається враження, що все вже давно проплачено. Все повністю.

– З чого ви робите такі висновки? У чому це проявляється?

– З того, що говорить слідчий. З того, що серед свідків з'являються люди, яких там, на місці аварії, і близько не було. Про те, що тоді сталося, запитують у людей, які цього не бачили. Це – його куми, брати, сестри, свати… І вони показують, розповідають, вони все знають. Зараз вони роблять все для того, щоб винними зробити наших дітей.

– Яким чином?

– Кажуть, що дівчатка виїхали на проїжджу частину. Але я там була, я йшла позаду. Я все бачила! Діти не виїжджали на проїжджу частину! Але "свідки" запевняють, що дівчатка виїхали на дорогу, створили йому аварійну обстановку, не впорався з керуванням – і в результаті збив дітей на смерть.

А коли я слідчим показую на схемі, де знаходилися дівчата, розповідаю, як це все було – мої слова просто не беруться до уваги!

629947

– Невже крім вас на вулиці нікого не було? Це сталося серед білого дня!

– З перших секунд після аварії там було тільки двоє людей: я і він. Я йшла за дівчатками. Це сталося у мене на очах.

Потім – так. Потім, буквально через лічені хвилини зібрався натовп людей. Але спочатку там були тільки ми – я і він. Саме тому мені дивно, що зараз багато свідчень дають люди, які прийшли пізніше, але розповідають, що бачили все. При цьому не можуть розповісти, як це все сталося. Навіть час аварії назвати не можуть. Не знають. Тому ми думаємо, що свої "показання" ці люди дають під диктовку нашої "доблесної" міліції.

Знаєте, колишній слідчий по справі нам розповідав, що нам не потрібен адвокат, що нам не потрібно писати ніяких заяв. Ми – потерпілі. А закон не захищає таких, як ми. Закон захищає таких, як він.

– Що ви маєте на увазі?

– Він зараз пішов на співпрацю зі слідством. Це, те, що він дає показання, визнає свою провину, а також те, що у нього – маленька дитина – це цілий букет "пом'якшуючих обставин". Так що йому загрожує значно менш суворе покарання, ніж ми хочемо. Це вже зовсім не той термін.

– А як пояснюють слідчі появу свідків, яких не було на місці аварії? Ви ж говорите про те, що їх не було?

– Те, що я кажу, їх не цікавить в принципі. Хоча, здавалося б, саме мої свідчення, свідчення людини, яка там була, яка все бачила, повинні були б бути сприйняті з усією серйозністю. Але мене не слухають. На мої свідчення не звертають уваги. Враховується тільки те, що вигідно їм. Ось які висновки ми повинні зробити з цього? Ми бачимо тільки одне пояснення: слідство гарненько "підмазали" фінансово його батьки…

848167

На фото: перед тим, як врізатися в дівчаток, машина збила білборд і бетонні загородження

Винуватець аварії – із заможної родини?

– Ні. У нього середньостатистична сім'я. Але у всіх же є свої запаси.

– В соцмережах розганяється також інформація, що у вас почалися і проблеми з адвокатом. Що, фактично, ви залишилися без юридичної підтримки. І що зараз представляти інтереси сімей загиблих дівчаток нікому…

– Нарапович Маргарита Юріївна спочатку вела нашу справа. Вона не відмовляється від нашої справи. Це перший наш адвокат, вона з нами з самого початку. Вона працює абсолютно безкоштовно. І вона ні від чого не відмовляється і робить все для того, щоб допомогти, щоб дійсно його посадити за ґрати. Маргарита Юріївна дійсно вболіває за цю історію, робить все, щоб довести справу до кінця. І ми їй безмежно вдячні. Вона нам багато чого розповіла, багато чому навчила і багато показала.

А інформація про проблеми з адвокатами… Ми не маємо до розповсюдження цієї інформації ніякого відношення.

– Яке покарання сім'ї загиблих дівчаток вважали б справедливим для винуватця смерті Діани і Насті?

– Ми взагалі хотіли б, щоб він сидів довічно. Щоб він ніколи не вийшов. Тому що ось він вийде, почне святкувати своє звільнення, а потім знову сяде за кермо п'яним. Адже його позбавляють прав тільки на три роки. Він вийде з в'язниці вже з дійсними правами. Де гарантії, що він не нап'ється, знову не поїде і, не дай бог, ще когось не зіб'є?

Тим більше, ходять чутки, що це вже не перший випадок. В тому числі і з летальним результатом.

– Серйозно?

– Так кажуть. Васильків – місто маленьке, всі один одного знають. Ніби як стареньку бабусю на смерть збив. І ще були випадки, коли люди під його машину потрапляли. Ось тільки наскільки це правда – не знаю. В офіційних джерелах ми шукали підтвердження – і не знайшли. Це думка людей. Доказів немає. Але як тільки загинули наші діти, до мене багато приходили і розповідали "А ви знаєте?..", "а ви знаєте?.."

323167

На фото: водій ВАЗа, який збив Настю і Діану – 25-річний Максим С.

– Родина винуватця ДТП намагалася зв'язатися з вами?

– Приходили. Хотіли "налагодити контакти". Це було за два дні до "сорок днів". Вони прийшли напередодні поминок.

Прийшли – і так і сказали: хочемо, мовляв, з вами налагодити контакт.

А 40 днів після загибелі дівчаток випадало якраз на день народження Діани. 12 липня їй мало б виповнитися 12 років. Замість цього ми всі зібралися на її поминки…

Леся (це мама Діани) тоді їм нічого не відповіла. Тільки запросила їх на день народження дочки. На цвинтарі.

– Вони не прийшли?

– Ні. Їх не було.

– З того часу вони ще про себе давали знати?

– Ні. Вони поставили камеру відеоспостереження на своїй ділянці. Напевно, дуже переживають за свої життя. Камера буквально недавно у них з'явилася. Бачите, на це гроші у них є. А совісті, щоб прийти відразу після того, як це сталося, не знайшлося.

Ми, коли дітей несли на кладовище, – проходили повз їхні будинки. Ніхто не вийшов, ніхто не прийшов. І тільки коли з'явилися адвокати, коли піднявся галас, коли підняли пресу – тільки тоді вони на 40 днів вирішили з'явитися, розумієте? І все бідкались, бідні-нещасні, що у них нічого немає.

Втім, ми й не хочемо з ними ніяких контактів. Які тут контакти?..

– Ви були там, коли сталася ця аварія. Що тоді сталося насправді? Тому що відразу після трагедії ця історія почала обростати безліччю деталей, подробиць і вигадок…

– Ми з дітьми цілий вечір гуляли на дитячому майданчику. І вже поверталися. А у нас була така традиція, своєрідний ритуал – кожен вечір після прогулянки ми йшли в магазин, який неподалік від майданчика знаходиться, і купували там дітям морозиво на вагу. Дівчатка його дуже любили.

В той вечір ми теж йшли за морозивом. Настя з Діаною їхали на велосипеді трохи попереду. А ми – я, моя подружка і двоє маленьких дітей – йшли позаду.

Він їхав зі сторони кінцевої зупинки. Летів на шаленій швидкості. Я бачила потім спідометр. Від удару стрілку спідометра заклинило між позначками 140 і 150 кілометрів в годину.

А потім він збив дітей. Він їх збив разом з білбордом, разом з величезними бетонними парканами… Це все як каша було.

405875

На фото: похорон Насті і Діани у Василькові

Коли це сталося – я не пам'ятаю, витягували його з машини або він сам вийшов… Я відразу до дітей полетіла. Не до нього – до дівчаток. Побачила, що Діаночка вже мертва. Настуня ще жива тоді була – але коли я її побачила, одразу зрозуміла: дитина не виживе.

Потім побачила його. Вже не в машині. Він був… Ну, як тільки з'явився на світ. Йому так добре, просто відмінно. Ні подряпини, ні синячка – нічого. Тільки на лобі – маааленька така крапелька крові. Як кошеня подряпав. І все. Більше нічого.

Вів себе зухвало. Такий борзий, підійшов до мене:

"Викликай "Борис" – я заплачу!".

Ще просив не дзвонити в поліцію. Не викликай, мовляв, міліцію, зараз приїде одна людина (не буду називати ім'я-прізвище, хоча він називав), він тобі заплатить грошей і ми тут на місці все вирішимо. Як зараз пам'ятаю його слова

"Зараз привезуть бабло – і ми все вирішимо… Не дзвони в міліцію. Викликай "Борис". Ось це він мені сказав…

А потім приїхали поліцейські, забрали його і відвезли.

– Він був дуже п'яний?

– Він був п'яний.

– Наскільки? На ногах тримався?

– Розумієте, я не експерт, оцінку проводити не вмію. Крім того, я була в шоці. Але те, що він був п'яний, що від нього тхнуло алкоголем – це було. Знаю, коли він давав свідчення слідчому – казав, що випив пляшку горілки. От тільки я так і не зрозуміла – сам випив або з одним навпіл.

Але там не тільки горілка була. Мені люди, які бачили його в той день на кінцевій, розповідали, що він і горілку пив, і пиво, наркотичні речовини вживав. Що він був зовсім п'яний. Що у нього забирали ключі від машини. Але він у підсумку все-таки сів за кермо. Він цілий день фестивалів тоді, розумієте? Катався він. Доїздився…

– Ці люди готові давати свідчення?

– Ні. Відмовляються. Бояться за свої життя.

Багато хто змінює свідчення. Спочатку говорять одне, що, ось, так, ми бачили. А потім: та ні, я напевно переплутав, обізнався. Бояться. Доходить до того, що деякі змінюють свої номери телефонів.

297383

На фото: загиблих подружок поховали поряд

– А подружку вашу теж не слухають? Що тоді з вами було?
– Розумієте, ми були разом. Коли це все сталося, вона відразу – в паніку, крик, за голову схопилася… Я говорила, що ми були з дітьми. Мою – три роки – два з половиною. Я свою дитину одразу сунула їй – і кричу: йди звідси. Забирай дітей – і піди!.. Не хотіла, щоб діти бачили цей жах… Але моя дитина все бачила. Він одразу побіг до Діаночці, почав плакати. Бачив, що з нею зробили. А потім, коли подруга привела його додому, він їй казав: "Ксюха, Діани більше не було, Діана померла, її збила машина. У Діанки болить голова…"

Так що подруга після аварії була там всього кілька секунд. Потім забрала дітей і пішла. Вона була в шоці і навіть не зрозуміла толком, що сталося. Ніхто одразу не зрозумів…

Адже ми йшли по тротуару, по зоні, де можна йти. Там, де все люди ходять, де діти ходять, де на велосипедах катаються. Природно, я не звертаю уваги на машини на дорозі. Тому що вони від мене навіть деревами перекриті.

І тут буквально кілька секунд – і це все сталося… Ніхто не очікував цього всього.

Так, він просив не викликати поліцію. Так, він пропонував гроші і все "порішати"…

– Ким він працював?

– Чесно кажучи, не знаю. Хтось каже, що безробітний. Хтось- що свердловини бурив. Хтось- що на СТО працював. Я не знаю.

– Де зараз знаходиться підозрюваний? Сидить в СІЗО чи ні?

– Він в даний момент знаходиться в Лук'янівському СІЗО. Те, що пишуть в інтернеті, що він удома і все інше – це неправда. Він сидить. Коли був перший суд, його адвокати просили випустити його під домашній арешт. Але суд відхилив клопотання. Ні застави, ні домашнього арешту – відразу посадили на два місяці, поки йде слідство.

– Коли закінчуються ці два місяці?

– Вони закінчилися 2 серпня. Але суд продовжив ще на два місяці. У четвер-п'ятницю буде справа передаватися до прокуратури. Тоді ми будемо знати, коли відбудеться суд, кого призначать суддею. Поки знаємо тільки, що перший суд буде проходити у нас у Василькові.

Як повідомляв "Обозреватель", 4 червня 2016 року у місті Василькові Київської області п'яний 25-річний водій ВАЗа на великій швидкості в'їхав на тротуар і збив двох 12-річних дівчаток, Настю Аврамишину і Діану Городничук. Діана загинула відразу, Настя померла в машині швидкої допомоги.

Автор: Лілія Рагуцкая