Скандал навколо «вагнерівців» додає аргументів тій частині найближчого оточення Зеленського, яка пропонує позбутися від Єрмака.
Нагадаємо, що петиція з вимогою про створення ТСК набрала необхідні 25 тисяч голосів за шість днів. Після цього відповідний проект постанови вніс секретар комітету з питань нацбезпеки, оборони і розвідки, член фракції «Голос» Роман Костенко. І ось 24 вересня цей комітет розглянув петицію і прийняв рішення «рекомендувати Верховній Раді України визначитися щодо згаданого питання шляхом голосування».
Це рішення було прийнято майже одноголосно – хоча більшість членів комітету (11 з 18) входять до фракції «слуг народу». І це красномовно говорить про те, що далеко не всі «слуги» мають намір прислухатися до Банкової, яка категорично вимагає не допустити винесення питання про ТСК по «вагнерівцям» в сесійний зал.
Звичайно, включення постанови про ТСК до порядку денного парламенту ще може бути заблоковано на рівні регламентного комітету. І навіть якщо відбудеться голосування, то далеко не факт, що пропозиція про створення ТСК набере необхідних 150 голосів.
Проте, вже саме обговорення в сесійній залі питання про «вагнерівців» буде вкрай невигідне Банковій. По-перше, представники «Європейської солідарності» і «Голосу» озвучать з парламентської трибуни аргументи які накопичилися на користь версії про те, що спецоперація по затриманню 33 «вагнерівців» дійсно готувалася українськими спецслужбами і дійсно була зірвана після обговорення її на Банковій 24 липня за участю Андрія Єрмака. По-друге, якщо після цього голосування по ТСК провалиться, це буде виглядати як відверте прагнення «слуг народу» зам’яти правду і врятувати Єрмака від відповідальності.
Не тільки Ар’єв, але і його колеги по фракції вважають, що у Зеленського не залишилося свободи маневру. Він стоїть перед вибором: або тонути разом з Єрмаком, або рятуватися, відправивши його у відставку.
Telegram-канал «Силовий», що спеціалізується на інсайдах з силових структур, повідомляє, що в СБУ «активно зачищають сліди про проведення спецоперації, хоча і вважають це марною справою. Навіть якщо довести держзраду буде неможливо, то факт проведення операції отримає своє підтвердження з усіма наслідками, що випливають».
Все це додає аргументів тієї частини оточення Зеленського, яка пропонує позбутися від Єрмака. Той же «Силовий» стверджує, що зараз загострилася конкуренція між Єрмаком і Шефіром: «Наші джерела в Офісі Президента підтверджують, що кейс з” вагнерівцами “посилив і без того сильний конфлікт між главою Офісу Андрієм Єрмаком і першим помічником президента Сергієм Шефіром … тертя навколо “вагнерівців” в Офісі Президента є продовженням відкритого конфлікту між Єрмаком і Шефір на темі триваючого перерозподілу сфер впливу. За нашими даними, Шефір хоче і далі займатиметься економічним блоком, а Єрмака це не влаштовує. Шефір в стінах Офісу не соромиться посилати Єрмака і відкрито заявляє, що той “юзает гаранта” ».
Звичайно, це не означає, що Шефір горить бажанням сам сісти в крісло Єрмака. Швидше, Шефіру було б вигідно істотно послабити вплив Єрмака на Зеленського (і посилити власний вплив). Але якщо Єрмак стане занадто токсичним для Зеленського і для передвиборної кампанії «слуг народу», то питання про його відставку може різко актуалізуватися. І не виключено, що Шефір вже підшукує кандидатуру на місце керівника ОП.
Втім, знайти заміну Єрмаку буде нелегко. Крісло керівника ОП зараз здається гарячим, як сковорідка. І дивлячись на Андрія Богдана та Андрія Єрмака, хто захоче слідом за ними «згоріти на роботі»?
Проблема Зеленського ще і в тому, що якщо по Єрмаку буде проводитися розслідування, то у підслідного може розвязатись язик. І це може виявитися більш небезпечним варіантом, ніж якщо Зеленський і далі терпітиме Єрмака в ролі господаря Банкової.