У перші дні серпня заправити повний 48-літровий бак авто А95+ бензином тепер на 9,5 грн дорожче, ніж було минулого місяця.
У травні після санкцій США проти Ірану ціни на бензин трохи виросли. Вже у червні почали знижуватися. Весь липень вартість пального залишалася стабільною. 1 серпня бензин і дизпаливо в мережах АЗС ОККО і WOG подорожчали на 50 коп./л.
Україна імпортує паливо з Білорусі, Росії та Литви. Тому ціни на бензин залежать від вартості пального у цих країнах.
Також на подорожчання бензину впливає курс валют. Мережі АЗС купують паливо за долари або євро, але прибуток отримують в гривні.
"Лише через просідання гривні ціни можна піднімати вже на 40-50 копійок. Якщо врахувати, що в останні тижні подорожчали нафтопродукти на кордоні на 2%, то це ще 20 копійок. Тобто економічно обґрунтованим є підвищення цін палива десь 60-70 копійок вже сьогодні", – говорить директор спеціальних проектів Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.
За його словами, ціни все ж таки можна було притримати. Скоріше за все мережі АЗС готуються, що гривня і далі буде падати.
"Драйвером зростання цін є компанії з преміум сегментом. Сьогодні вони першими це зробили. Ми очікуємо, що завтра-післязавтра по регіонах, можливо, не на 50 копійок, але на якийсь відсоток буде подорожчання", – говорить Олександр Сіренко, аналітик консалтингової компанії UPECO.
"У серпні ми очікуємо продовження повзучої девальвації гривні і поступового підвищення вартості сирої нафти на світовому ринку через зростання попиту. Якщо вартість нафти підвищиться до 78 доларів за барель, а курс долара складе 27,5 гривні, то ціни на паливо в Україні можуть підвищитися на 4-5% за підсумками місяця. Це відбувається через скорочення нафтопереробки в Україні, як наслідок завозяться готові імпортні нафтопродукти з високою доданою вартістю", – каже Вадим Бардась, інвестаналітик European Analytical Centre.
Популярне: “Задерла спідницю та просила взяти аналізи”: В Одесі слідчий поліції влаштувала п’яну ДТП
Геннадій Рябцев наголошує, якщо нафта дорожчає на 1%, то вартість бензину зростає на 10 коп./л через два тижні. Водночас якщо долар дорожчає на 1 грн, це призводить до підняття цін на бензин і дизпаливо на 60 коп./л через два тижні.
За прогнозом Мінекономрозвитку на 2019-2021 роки, за підсумками 2018 року очікується зниження курсу гривні з 28,1 грн/дол. до 28,5 грн/дол. з подальшим ослабленням її до 29,4 грн/дол. на кінець 2019-го. За розрахунками МЕРТ, гривня девальвує до 30,7 грн/дол. до кінця 2021 року.