Українці в квітні будуть відпочивати одразу п'ять днів поспіль (із 27 квітня по 1 травня). Всі ці дні роботодавець зобов'язаний оплатити, а в разі, якщо оформити на цей період відпустку, її тривалість повинні збільшити.

Головне:

в квітні українці будуть відпочивати одразу 5 днів поспіль; якщо роботодавець змусить працювати у вихідний, цей час повинні оплатити за подвійною ставкою;

від роботи у вихідні можна відмовитися;

якщо під час свят взяти відпустку, її тривалість повинні збільшити;

якщо роботодавець порушує закон, можна скаржитися до інспекції праці.

Свята це добре, але все одно змусять працювати. Це законно?

Магазини, комунальні підприємства, виробництва, незважаючи на рекордні за тривалістю в цьому році вихідні, все одно продовжать свою роботу. Значить, і частина українців змушені будуть в офіційні вихідні продовжувати працювати.

У законі сказано: залучати співробітників до роботи на вихідних можна. Але при цьому, якщо колектив створив профспілка, таку роботу повинні узгодити. І вона повинна окремо оплачуватися.

Закон пропонує два варіанти компенсації. Перший – надати додатковий вихідний за таку роботу в будь-який інший день. Другий варіант – оплатити вихідні за подвійною ставкою. Юрист Олександр Плахотник зазначає: більшість роботодавців роботу на вихідних вважають "звичайною справою", а якщо і оплачують її окремо, то з порушенням закону.

"Якщо у вас зарплата раз на місяць. Поділіть суму на кількість робочих днів і помножте на два. Рівно стільки вам зобов'язані заплатити за роботу на вихідних", – пояснює юрист.

Наприклад, в квітні в українців офіційно повинен бути 21 робочий день. При зарплаті в 15 тис. Грн, вартість одного дня становить 714,2 грн. Якщо ж в квітні працювати на вихідних, сума збільшиться до 1428,5 грн. Правда варто враховувати, що це правило стосується тих випадків, коли додаткова робота приведе до того, що вам доведеться замість 21 дня, наприклад, працювати 23 дня в квітні.

Тобто, якщо з урахуванням робочого вихідного місячна норма не перевищена, за вихідний вам повинні заплатити 714,2 грн при місячній зарплаті 15 тис. грн. Якщо ж додатковий день привів до того, що норму ви перевиконали, замість 15 тисяч за один додатковий день вам повинні будуть заплатити 16,4 тис. за місяць.

"Працівникам, які одержують місячний оклад, робочий день компенсується в розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота провадилася понад місячної норми", – йдеться в Кодексі законів про працю.

Чи можна відмовитися від роботи на вихідних?

Закон дозволяє працювати на вихідних тільки в конкретних випадках. Якщо, наприклад, в ці дні сталося непередбачене обставина, надзвичайна подія і т.д. У тих випадках, коли на підприємстві є необхідність постійно працювати на вихідних, необхідно переглядати робочий графік. Головне, щоб загальна тривалість становила не більше 40 годин на тиждень.

HR-експерт Олександр Білоус зазначає: відмовитися від роботи на вихідних можна, однак мало хто це практикує. "Якщо ми говоримо про сферу торгівлі, там просто працюють за своїм звичайним графіком. Тут головне знайти спільну консенсус між роботодавцем і працівником", – розповідає Білоус.

Найчастіше, зазначає експерт, українці погоджуються працювати навіть з порушенням своїх трудових прав для того, щоб не викликати на себе "гнів роботодавця". Більш того, якщо в колективі вже існують встановлені правила, наприклад, вони по черзі працюють на вихідних, нові співробітники не насмілюються, наприклад, вимагати за це подвійну оплату.

А якщо я оформлю відпустку на вихідні. У мене ці дні "згорять"?

Відпустка по закону, якщо він "зачіпає" офіційні вихідні в будні дні, продовжується. Наприклад, якщо ваш відпустку торкнувся один додатковий вихідний, його тривалість повинна збільшитися на один день. І при цьому не важливо, чи був додатковий вихідний в середині, на початку або в кінці відпустки – він автоматично продовжується на один день.

До речі, щоб під час відпустки зарплата збільшилася, слід оформити його також і на вихідні дні. Для прикладу, якщо стабільно отримувати зарплату в розмірі 10 тисяч гривень, то бухгалтер, розраховуючи "вартість" одного календарного дня, сукупний дохід за 12 місяців (120 тисяч) розділить на кількість робочих днів 365 мінус 11 офіційних вихідних. Так, за один день відпустки при зарплаті в 10 тисяч гривень заплатять 338,9 грн. Якщо в місяці 22 робочих дні, то один будній оцінюється в 454,5 гривні.