Президент України прокоментував сьогоднішнє загострення на Донбасі.
Обстріл проросійськими силами дитячого садка у Станиці Луганській – це велика провокація. Важливо, щоб дипломати та ОБСЄ залишалися в Україні – їхня моніторингова діяльність є додатковим чинником стримування. Нам необхідний дієвий механізм фіксації всіх порушень режиму тиші,-заявив президент на своїй сторінці в Твіттер.
Своєю чергою представник української делегації у Тристоронній контактній групі Денис Казанський той факт, що проросійські бойовики 17 лютого цинічно обстріляли мирну українську територію не вважає початком наступу Росії на Україну.
На його думку, Москва у такий спосіб розкручує ескалацію. Про це він заявив в ефірі 24 каналу.
Він зауважив, що такий артилерійський обстріл по всій лінії фронту за інтенсивністю нагадує події 2017 – 2019 років. Обстріли з боку бойовиків 17 лютого дуже насторожили українців, адже напередодні було тривале затишшя.
Таке різке пожвавлення бойових дій зараз може свідчити про те, що Росія почала розкручувати спіраль ескалації. Ми не знаємо, як вони діятимуть надалі, але на рівному місці почали обстрілювати мирні квартали України,– зауважив Казанський.
Він додав, що цьому загостренню передувала серйозна інформаційна кампанія. Мовиться про звернення Держдуми до Володимира Путіна щодо визнання бойовиків. Також той факт, що Росія хоче надати зброю цим бойовикам.
Казанський переконаний, що треба закликати світову спільноту, аби вона вплуталась у цю ситуацію. Треба показати, що Україна точно не зацікавлена у загостренні, не збирається наступати і не починає обстрілів.
“Дивом не загинули діти у дитсадку. Це ніяк не спишеш на фейк і вигадки. Тут очевидно, хто стріляє”, – підсумував Казанський.
Водночас Голова Бюро нацбезпеки Польщі в коментарі місцевим ЗМІ заявив про те, що ймовірність нападу Кремля на Україну наразі вища, ніж буквально 16 лютого. Також політик припустив, яким може бути новий напад Росії.
Солох пригадав й про нові дані американської розвідки.
Звіти останніх годин викликають занепокоєння. Ймовірність російського нападу на Україну сьогодні (мовиться про 17 лютого – ред) вища, ніж учора (мовиться про 16 лютого – ред), – мовиться у повідомленні.
Павел Солох пригадав заяву США про збільшення російських військ на 7 тисяч військових.
“Західні джерела кажуть, що їх більшає, а не меншає”, – пояснив Солох.
“Може повторити в загальних рисах інформацію, яка допускає найрадикальніший і найнебезпечніший варіант, що масова, кривава атака передуватиме ракетним ударам, і пізніше може відбутися вторгнення російських військ в Україну”.
Народний депутат та голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія також поділився думкою, чому бойовики на сході розпочали знову обстріли та чи можливі нові перемовини в нормандському форматі.
“Думаю що в Росії є свій погоджений план, вона по ньому йде. Головна ціль (Росії — ред.), моя гіпотеза власна, створити такі умови, при яких ми будемо йти на геополітичні поступки. Вони (росіяни — ред.) намагаються створити таку ситуацію, щоб на нас всі партнери давили”, — говорить політик.
Найближчим часом може відбутися нова зустріч в “нормандському форматі”, додав нардеп, ймовірно, що спочатку зустрінуться дипломатичні делегації. Наразі українська сторона чекає підтвердження від інших учасників зустрічі, але точних дат ніхто не повідомляє.
“Вони кажуть: “Україна має визначитись. Якщо ви хочете повертати ці території — тоді сідайте й повертайте. Є конкретний протокол, який Порошенко підписав, ідіть по ньому. Там все написано: 1, 2, 3, 4, 5.” Наша позиція: “1,2,3 — неправильний порядок. Давайте 1, 3, а потім 2. Тобто спочатку безпековий компонент, якщо хочете політичний компонент розглядати, тоді давайте забезпечувати повну безпеку на цих територіях”. Спочатку Україна зможе забезпечити за стандартами міжнародними нормальний виборчий процес… і отут є deadlock, в якому ми знаходимось вже 2 роки”, — говорить нардеп.