Україна має можливість досягти нових успіхів, якщо її союзники в НАТО нададуть більше підтримки. В іншому випадку, ситуація в країні зазнає значного погіршення.
Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час прес-конференції.
«Ми спостерігаємо зростаючий тиск російських військ на фронті. Росія масштабує свої війська. Це є однією стороною медалі. З іншого боку, ми спостерігаємо готовність Росії витрачати людей та військове спорядження. Тому ми говоримо про нагальну потребу в мобілізації підтримки для України», — підкреслив Столтенберг.
За словами генсека НАТО, існують два можливі сценарії подій. Перший передбачає, що союзники в НАТО нададуть більшу підтримку Україні, що сприятиме військовій розвідці та поверненню контролю над втраченими територіями.
«У протилежному випадку, Україна може зазнати ще більших втрат території, і ситуація в країні може стати ще більш небезпечною», — додав він.
Столтенберг підкреслив, що для досягнення справедливого та стійкого миру в Україні вкрай важливо мати сильні Збройні Сили. Він переконаний, що Україна зможе досягти нових успіхів, якщо союзники в НАТО передадуть «ті ресурси, які нам необхідно використати».
«Єдиний шлях до досягнення справедливого та стійкого миру в Україні — це мати міцні Збройні Сили, оскільки це є єдиний спосіб переконати президента Путіна, що вони (росіяни) не переможуть на полі бою», — сказав генеральний секретар НАТО.
Столтенберг також повідомив, що країни НАТО планують активізувати свої зусилля для надання більшої підтримки Україні перед майбутнім наступом російських військ. Він підкреслив на необхідності термінових заходів для посилення обороноздатності України, зокрема в системах ППО, ракетах та боєприпасах.
«Союзники приймуть два ключових заходи. По-перше, нам необхідно негайно мобілізувати більше підтримки. Це критично важливо. Ми плануємо зміцнити зусилля, зокрема з боку Німеччини та Британії. Усе це вже розглядається і виконується зараз. Союзники вже обговорили можливі кроки на найближчі дні та тижні. Системи ППО, ракети та боєприпаси — це нагальні питання», — підкреслив політик.
Також планується побудувати передбачувану основу для надання довгострокової підтримки Україні на постійній основі.
«Ми вчора ухвалили рішення розпочати планування структури, яка забезпечить більшу прозорість та передбачуваність. Ця структура має базуватися на фінансових зобов’язаннях. Ми погодились на принципових питаннях, але я не буду говорити про деталі. Консультації продовжаться для досягнення конкретних рішень», — розповів Столтенберг.
Додамо, раніше вже повідомлялось, що Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг пропонує створити спеціальний фонд на 100 млрд дол. для військової допомоги Україні в рамках пакета, який мають підписати лідери країн-членів Альянсу на саміті у Вашингтоні. Фонд може бути сформований протягом п’яти років шляхом внесків союзників.
Про це пише Bloomberg з посиланням на анонімне джерело, знайоме з ситуацією.
За інформацією джерела, пропозиція наразі перебуває на етапі обговорення членами Альянсу. Зокрема, питання викликають механізми розподілу внесків і невизначеність щодо того, чи враховувати двосторонню допомогу Україні в загальній сумі.
На думку інсайдера, пропозиція Столтенберга ще зазнає змін, перш ніж її підтримають усі 32 країни-члени Альянсу.
В повідомленні також йдеться, що НАТО може взяти на себе оперативні обов’язки Контактної групи оборони України, яку очолюють США. Ця група координує постачання зброї для ЗСУ, яка надходить майже з пів сотні країн. У разі ухвалення цього рішення структура буде незалежною від потенційних політичних коливань після президентських виборів у США, що відбудуться за сім місяців.
Якщо пропозиція генсека НАТО буде ухвалена, Альянс змінить модель поведінки й відіграватиме активнішу роль у підтримці України. До цього часу НАТО намагалося зберігати певну дистанцію, щоб його дії не були розцінені як участь у збройному конфлікті.