Влада США спільно з НАТО розробили "пакет заходів" для стримування Росії в Чорному морі. Він включатиме спостереження з повітря, а також відправлення більшої кількості кораблів країн НАТО в Чорне море.

Крім того, з 5 по 13 квітня країни НАТО проводять у Чорному морі масштабні військові навчання "Морський Щит 2019". У них беруть участь кораблі з Румунії, Болгарії, Канади, Греції, Нідерландів і Туреччини.

На думку українського генерал-лейтенанта Василя Богдана, новий "пакет заходів", розроблений США і НАТО, вкотре доводить підтримку міжнародної спільноти Україні в боротьбі з Росією. 

І в акваторії Чорного моря НАТО безсумнівно може надати цю підтримку, чого не скажеш про гарантії проходу українських кораблів через Керченську протоку в Азовське море.

"Ідеальним виглядає той варіант, що це буде спільна корабельна група України та країн-членів НАТО, це могло б забезпечити прохід наших кораблів в Азовське море. По-друге, це б дало чіткий сигнал Путіну, що Захід налаштований дуже рішуче в плані відстоювання як своїх інтересів, так і інтересів своїх союзників", – сказав він.

Але поки цей варіант малоймовірний, до того ж на нього не погодяться Німеччина і Франція, які мають свої торгово-економічні та енергетичні інтереси з Росією.

Ще одна причина, через яку навряд чи натовські судна допоможуть Україні в проблемі проходу через Керченську протоку, то це Договір про співпрацю України і Росії в Азовському морі й Керченській протоці, який був підписаний ще в 2003 році. Згідно з угодою, прохід в акваторію Азовського моря кораблям третіх країн має бути погоджений обома учасниками договору.

"Керченську протоку і Азовське море потрібно викреслити з цього списку, бо це внутрішня справа України й Росії. Ще не денонсована угода про спільне використання Азовського моря, ніхто туди не полізе", – заявив військовий експерт Олег Жданов.

Але в той же час він не заперечує ефективності перебування кораблів НАТО в Чорному морі для придушення російського впливу на цей регіон.

Експерти сходяться на тій думці, що посилення присутності кораблів НАТО в Чорному морі дійсно зменшить шанси на російську агресію, незважаючи на заяви з їхнього боку про те, що дії Альянсу створюють напружену обстановку в Чорноморському регіоні. І виступити проти НАТО РФ також не здатна.

"Я не думаю, що Росія піде на якісь провокації. Крім того, у них немає чим вдаватися до агресії, Чорноморський флот найслабший із усіх флотів РФ", – зазначив військовий експерт.

Втім, це в будь-якому випадку допоможе контролювати дії Росії в Чорному морі і не допустити ескалації.