Після того, як стало відомо, що проблеми з питною водою в Криму триватимуть півроку як мінімум, представник МЗС РФ Марія Захарова заявила, що припинення поставок дніпровської води на окупований півострів нібито є “водною блокадою” і порушенням українською стороною правозахисних зобов’язань, закріплених в міжнародних угодах.
Представництво президента України в Автономній республіці Крим відповіло на заяви росіян.
“Наведені російською стороною положення міжнародних договорів у галузі захисту прав людини не стосуються права на воду, зобов’язання з водопостачання чи постачання інших ресурсів, а стосуються гарантування і забезпечення інших прав людини.
Окрім цього, абсолютно неприпустимою є ситуація, коли про можливе порушення права на життя та вчинення катувань говорить держава-окупант, за ефективного контролю якої сталися десятки вбивств, насильницьких зникнень, катувань українських та кримськотатарських активістів на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Саме Російська Федерація як держава-окупант та посадові особи її окупаційної адміністрації несуть відповідальність за вбивства, насильницькі зникнення та катування, які сталися на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, починаючи з 20 лютого 2014 року” , – йдеться в жорсткій заяві представництва президента в Криму на його сторінці в Facebook .
У представництві нагадали окупантам, що, відповідно до міжнародного гуманітарного права, саме держава-окупант відповідає за все, що відбувається на тимчасово окупованій території, що знаходиться під його ефективним контролем.
“Частина перша статті 55 Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року (Четверта Женевська конвенція) передбачає, що держава-окупант зобов’язана за допомогою усіх наявних засобів забезпечувати населення продуктами харчування та медичними матеріалами; зокрема, постачати необхідні продукти харчування, медичні матеріали та інші припаси, якщо ресурсів окупованої території виявиться недостатньо. Ці положення, безумовно, стосуються і такого ресурсу як вода. Тобто, прямим зобов’язанням держави-окупанта є забезпечення цивільного населення окупованої території всіма необхідними ресурсами” , – заявили в українському відомстві.
“Україна не повинна вирішувати проблеми, які постають перед державою-окупантом після шести років тимчасової окупації нею частини суверенної території України”, – додали в представництві президента в Криму.