24 січня в Дніпрі пройшла акція протесту проти підвищення тарифів на комунальні послуги. Серед вимог протестувальників до уряду – зниження цін на газ і електроенергію вдвічі, а також боротьба з постачальниками-монополістами. Активісти виступають проти олігархів Ахметова і Фірташа. Зазначаючи що олігархів потрібно гнати з країни!

«Необхідно боротися з причинами цього тарифного« геноциду ». А причина – приватизація соціально значущих секторів комунального господарства. Необхідно покласти край монополізації комунальних послуг – на національному та місцевому рівнях », – сказав організатор акції Андрій Бут.

Учасники заходу опублікували вимоги: зниження вартості проїзду в маршрутних таксі на 1 гривню і зниження вдвічі тарифів на водопостачання, а також обслуговування ліфтів, зниження комунальних тарифва в цілому.

Організатори оголосили мітинг попередженням і пообіцяли продовжити акції протесту.

В свою чергу, експерт Ігор Швайка вважає, що нинішні тарифи несумісні з доходами українців, однак не вважає, що цієї проблеми буде достатньо для повномасштабного Майдану.

Ігор Швайка переконаний, що не було адекватних причин для такого стрімкого росту тарифів однак не береться прогнозувати позитивних змін у цьому напрямку.

«Я не бачу в причині підняття тарифів тої потужної сили, яка б могла перетворитися в повноцінний майдан. Більше того, те, що ми називаємо майданом, так чи інакше ми порівнюємо з тим, що було в 2013-2014 роках. Проблема велика, вона по всій Україні спалахує, народу дуже важко стає виживати, але чи буде результатом зміна якості я поки що не бачу», – каже співрозмовник.

Він також пояснює, що сьогоднішні субсидії нездатні покрити витрати на збільшені в ціні тарифи та нерозумі, чому цей крок влада терміново зробила з 1-го січня.

«Я не можу цього сказати, тому що у мене на руках немає розрахунків, але те, що вони на сьогоднішній день не сумісні з доходами громадян, це очевидно. Те, що вони не охоплюються в більшості своїй тими субсидіями, це так само очевидно, тому що субсидії скорочуються. Чи виправдані і яким правильним має бути тариф, я не можу сказати, тому що я не є людиною, яка володіє цифрами з розрахунків. Власне ніхто, крім “Нафтогазу” і міністерства, не володіє розрахунками. Але якщо застосовують більші цифри, вони мають пояснювати, чому такі тарифи. Пояснювати, чому власне прийшлось скасувати перші пільгові 100 кВт електроенергії, чому раптом з 1 січня це стало потрібно. Такого пояснення, на превеликий жаль, немає», – резюмує Швайка.

В свою чергу, “У лютому, коли населення отримає великі платіжки, можливі серйозні хвилювання. За моїми відомостями, у влади вже заготовлений сценарій. Все списується на Дениса Шмигаля. Його відправляють у відставку, прем’єром роблять Юрія Вітренка, який урочисто оголошується про зниження тарифів на кілька відсотків. Влада вважає, що це на якийсь час зіб’є протестну активність. На папері такий план виглядає непогано, але реальність може внести коригування. Протестна активність може виявитися занадто високою, тому перезавантаження Кабміну буде недостатньо. І в якості “подачки” для протестуючих можуть на осінь оголосити дострокові парламентські вибори”, – сказав в бесіді з “Апострофом” політичний аналітик Олександр Кочетков.