Новою Врадіївкою вже встигли назвати нещодавню загибель від рук поліцейських місцевого мешканця на Миколаївщині. Що характерно, селище Криве Озеро, в якому сталася трагедія, від самої Врадіївки лише в двадцяти кілометрах, передає Корупція Інфо.

Три роки тому у Врадіївці міліціянти намагалися зґвалтувати та вбити місцеву мешканку Іриину Крашкову. Цього разу під час затримання вони жорстоко вбили жителя Кривого Озера Олександра Цукермана. Чому жителі Миколаївщини бояться правоохоронців більше, ніж бандитів? І що сталося в ту трагічну ніч в Кривому Озері?

ОЛЬГА ЦУКЕРМАН, мати загиблого:

– Я їх просила як людей: не бийте його. І коли він лежав, стали ногою на шею і зламали йому позвонок. Кажуть, що в нього трупні пятна. Які трупні пятна? Він тільки вмер. Що я, така дурна? 

Реформа української поліції затріщала по швах. Колишні міліціонери, яких нібито успішно переатестували, взялися за старе. Гучне вбивство у селищі Криве Озеро на Миколаївщині, наче рентген, виявило основні недоліки реформи.

«Після застосування сили з боку правоохоронців Олександру Цукерману стало зле і він раптово… помер. Загиблий фактично сам винен у своїй смерті». Таку інформацію в стилі старої міліції нова поліція розповсюдила одразу після події у Кривому Озері.

Офіційна версія почала видозмінюватись, коли у райцентрі біля місцевого райвідділку запалали шини.

З шести поліцейских, яких затримали в рамках розслідування цієї справи, заарештовано чомусь лише трьох – Миколу Хоменка, Дениса Ляхвацького та Олександра Причипойду. Двоє – Хоменко та Причипойда – в суді засвідчили, що взагалі не застосовували силу до загиблого, а фатальні постріли з травматичного пістолета, які, ймовірно, і забрали життя Олександра Цукермана, зробив водій – Денис Ляхвацький. Та ще й вимушено.

Олександр Причипойда, поліцейський:

– Просинається громадянин Цукерман, хватає совкову лопату і починає бігти на нас. І ми разом із жінкою та дитиною починаємо вибігати з подвір’я… Коли бігли, я почув, що був такий удар лопатою в забор. Потім Денис Ляхвацький підійшов до машини, взяв щось схоже до пістолета… Я сначала не пойняв, що він вистрілив, щось дістав, а потім іде, і почув два чи три хлопки, наче в ладоші хлопають.

Численні синці на тілі загиблого Причипойда пояснив тим, що того вже побили ще до приїзду поліції.

– Ну, коли ми приїжджали, він був увесь крові… У нього була голова розрубана.

– Тобто, ще до вашого приїзду він був увесь в крові?

– Да, він був увесь в крові.

Другий підозрюваний у смерті Цукермана – Микола Хоменко – дав аналогічні пояснення. Денис Ляхвацький, якого колеги зробили головним винним у трагедії, в суді говорити відмовився.

Пістолет, з якого стріляли в Цукермана, правоохоронці досі не знайшли. Експерт зі зброї та балістики Павло Репешко знає причину.

ПАВЛО РЕПЕШКО, фахівець у галузі судової балістики та зброєзнавства:

– Штатним патроном Флобера вбити людину пострілом у серце неможливо – занадто мала кінетична швидкість польоту кулі. Якщо у тілі загиблого знайшли кулю, схожу на ту, що з патрону Флобера, це означає, що стріляли підсиленим патроном з кулею від патрону Флобера, або використали інший боєприпас чи іншу зброю. Це значно обтяжить його провину і додасть до обвинувачення додаткову статтю – за незаконне поводження з саморобною або переробленою вогнепальною зброєю. 

Вже очевидно, що саме Ляхвацького хочуть зробити цапом- відбувайлом. Мати загиблого не згодна – вона каже, що її сина били всі шестеро поліцейських, які приїхали до Цукерманів за викликом.


ОЛЬГА ЦУКЕРМАН, мати загиблого:

– Що вони зробили? На одного вішають. Там 6 душ було. Той кулаком бив у дихалку, а той ногами, той дубинкою. Кинули на землю, стріляли, били його. 

Сусіди, яких ми опитали, не можуть точно сказати, скільки було правоохоронців. Очевидці стверджують, що на місці їх залишалося двоє.

– Двоє осталося. Я підійшов до них кажу: ну що, хлопці, догралися. А вони кажуть: ми не били, били ці, що приїхали. Ми не били, ми стояли писали протокол.

За викликом про побутову сварку до Цукерманів справді приїхали дві групи поліцейських – по троє у кожній. Якщо двоє писали протокол, ще троє – Причипойда, Ляхвацький та Хоменко – затримували Олександра Цукермана, то що робив ще один – шостий?

На це питання могла б відповісти постова відомість, яка ведеться у райвідділку і де фіксуються всі виїзди нарядів та їхній склад.

– А можно увидеть постовую ведомость?

– Нельзя увидеть постовую ведомость. Это документ для службового користування.

Рідні Олександра Причипойди покинули Криве Озеро того ж дня. Виїжджали так швидко, що навіть не забрали дитячі іграшки з подвір`я.

Батько підозрюваного Миколи Хоменка каже, що його син загиблого не бив.

– Він каже, я при всій возможності не міг, бо я знімав пояснення у жінці. Одне єдінствєнне, що він сказав, що позвали його, помогли надіти наручники, уже після вистрелу. 

Їдемо у Первомайськ, щоб поговорити з рідними головного підозрюваного Дениса Ляхвацького. Але там уже йдуть слідчі дії.

– Здравствуйте! Скажите, а Вы жена Дениса?

– Я ничего не комментирую.

– У меня просьбочка. Тут слідчі дії будуть проводитися, прошу не турбувати сім’ю.

Головний свідок трагедії в Кривому Озері – камера спостереження сусіднього магазину «Універсам». Вона спрямована на те місце, де помер Цукерман. Відеозапис зняв би всі питання. Та з магазину він зник.

– С камеры наблюдения. Оно вам передается?

– Я этим не занимаюсь. Я не знаю, куда шо девается. Чи воно автоматически, чи як. 

Зрештою, працівники крамниці зізналися, що відео вилучила обласна прокуратура. Ми запитали прокурора, чи оприлюднять це відео.

СТЕПАН БОЖИЛО, заступник прокурора Миколаївської області:

– Я можу сказати тільки слєдующєє, що відеосервер, який знаходився в самому магазині, вилучено. І досліджується в рамках досудового провадження.

З шести поліцейських, які приїхали за викликом до Цукерманів, лише один не пройшов переатестацію і відновився через суд. До решти в атестаційної комісії претензій не було. Наказом керівництва Нацполіції Кривоозерський райвідділок повністю розігнали. Місцеву поліцію очолив миколаївський коп Олександр Горпинич, який пообіцяв навести лад. Та чи зміниться щось насправді, якщо нову поліцію знову наберуть зі старої розформованої команди?