Національний банк України 23 березня звернувся до керівництва міжнародної системи SWIFT із закликом відключити Центральний банк Росії від системи обміну фінансовими повідомленнями. На думку керівників українського регулятора, це посилить міжнародну фінансову ізоляцію РФ та стане дієвим інструментом максимальної протидії агресії Росії у фінансовій сфері.
«Ми просимо SWIFT доєднатися до міжнародного співтовариства та посилити фінансовий тиск на державу-агресора. Сподіваємося на вашу підтримку та допомогу заради збереження життів тисяч українців та захисту суверенітету нашої країни», – наголосив голова Національного банку України Кирило Шевченко..
Нагадаємо, що Європейський союз офіційно схвалив відключення семи російських банків від електронних систем обміну інформацією про платежі. Рішення з’явилося на сайті європейського законодавства 2 березня.
З 20 березня від міжнародної платіжної системи SWIFT відключили три білоруські банки – «Белагропромбанк», «Банк розвитку Білорусі» і банк «Дабрабыт».
Це рішення ухвалене у відповідь на нову агресію Росії проти України. Воно передбачає запровадження «подальших обмежувальних заходів щодо доступу до спеціалізованих фінансових систем обміну повідомленнями» для деяких російських банківських установ. Під обмеження потрапили банки ВТБ, ВЕБ.РФ, «Промзв’язокбанк», «Відкриття» та «Росія».
Відключення від SWIFT часто називають «фінансовою ядерною зброєю». Відсутність цієї електронною системи значно ускладнює розрахунки з іншими фінансовими установами.
- Заборона користуватися SWIFT обмежить Росії доступ до фінансових ринків у всьому світі.
- Вона також негативно вплине на експортно-імпортні операції, отримання кредитів, інвестування за кордоном та спричинить розпродаж російських цінних паперів.
- Можуть ставатися збої при переказах із використанням міжнародних платіжних систем Visa та Mastercard.
Німеччина 26 лютого стала останньою країною, яка підтримала відключення Росії від міжнародної банківської системи платежів після вторгнення Росії в Україну.