dsc_1170_1

Новий документ можуть прийняти вже восени. Профспілки критикують: він розширює права роботодавця

Новий Трудовий кодекс в Україні можуть прийняти вже восени!

Про це повідомив міністр соцполітики Павло Розенко. Зараз проект на розгляді депутатів, а профільний комітет Ради його вже схвалив і порекомендував прийняти за основу. Документ повинен замінити чинний в країні з 1971-го Кодекс законів про працю, який, природно, безнадійно застарів.

"Ми сподіваємося, що цей Трудовий кодекс влітку візьмуть за основу, а вже восени в цілому, так як до нього необхідно затверджувати нормативну базу", – заявив "Сегодня" Розенко. Глава профільного комітету Людмила Денисова не настільки оптимістична, вона розраховує, що новий документ запрацює до кінця року. "Сегодня" розібралася, що може змінитися в роботі українців.

ПРАЦЯ ПО-НОВОМУ 

У правилах ринку праці нас чекає багато нововведень.

Наприклад, за новим кодексом особистий трудовий договір між працівником і роботодавцем буде обов'язковим, а раніше його могли замінити колективним. Українців зможуть звільняти за розголошення службової або комерційної таємниці (наприклад, розповів про свою зарплату), а для вагітних скасують випробувальний термін.

Крім того, після його прийняття за працівниками зможуть офіційно стежити за допомогою відеокамер, а зараз це ніяк не регламентується (докладніше див. Інфографіку. – Авт.).

Ну і, звичайно, новий кодекс об'ємніше попереднього: в КЗпП – 18 глав і 265 статей, а в ТК – 9 книг і 398 статей. За словами співавтора проекту Людмили Денисової, доопрацьований проект визначає всі основні принципи правового регулювання трудових відносин.

"Зокрема, збільшена тривалість щорічної основної відпустки з 24 до 28 днів, в оновленому проекті виписано поняття трудових відносин, встановлено порядок прийняття працівника на роботу за рішенням суду".

Вперше в проекті Трудового кодексу визначено поняття "робоче місце", а також питання правонаступництва в трудовому законодавстві у разі злиття чи поділу юридичної особи.

Крім того, в ньому прописано право на репатріацію (наприклад, якщо людина – моряк, роботодавець зобов'язаний повернути його додому після плавання) і передбачено припинення трудових відносин за умови настання надзвичайних обставин (стихійного лиха, військових дій і т. д.).

"У проекті передбачені додаткові гарантії для вагітних жінок: за ними зберігається середній заробіток за час проходження медичного огляду, пов'язаного з вагітністю. Також виписані характеристики умов праці, зокрема, ті, які відносяться до шкідливих і небезпечних, особливого характеру праці, легкої праці неповнолітніх та ін.", – сказала Людмила Денісова.

ЕКСПЕРТИ.

Фахівці ринку праці відзначають: новий Трудовий кодекс в деяких положеннях розширює права роботодавця. У Конфедерації незалежних профспілок України провели аналіз доопрацьованого проекту і виділили основні спірні моменти.

Приміром, новий ТК надає роботодавцю право затверджувати власні нормативні акти у сфері праці шляхом наказів і розпоряджень. "Нормативні акти роботодавця будуть прийматися самостійно.

Таким чином кодекс дає роботодавцям можливість уникати колективних переговорів, наприклад, якщо всі співробітники проти чогось", – вважають в конфедерації. Викликає питання і норма про контроль за виконанням обов'язків.

"Контроль, в тому числі, може здійснюватися з використанням технічних засобів (наприклад, відеоспостереження), якщо це обумовлено особливостями виробництва. При цьому поняття "особливостей" не конкретизовано. Нечіткість формулювань може призвести до невиправданого психологічного тиску на співробітника", – підсумували в конфедерації.

"Старий радянський кодекс 1971 року неодноразово переглядався і доповнювався, він більш соціально спрямований, ніж новий, наприклад, в ньому є норма, що мати-одиначка не може працювати у вихідні і ночами. КЗпП можна було б просто доповнити необхідними статтями, і не приймати новий документ.

Такий же кодекс зараз діє, наприклад, у Польщі, профспілки не дають прийняти новий", – говорить голова конфедерації Михайло Волинець. У той же час у Федерації роботодавців вважають, що проект поки що буде доопрацьовуватися.

_01_231