Під завісу парламентського тижня народні депутати схвалили запит до Володимира Зеленського, який стосується бізнесу Петра Порошенка. За ініціативою Владлена Неклюдова парламентарі попросили президента накласти санкції на кондитерську корпорацію “Рошен”. Мовляв, підприємство фінансує бюджет держави-агресора – РФ.

Звернення до Зеленського підтримали переважно “слуги народу”. Однак рішення не було б прийнятим, якби за нього не проголосували нардепи з інших груп, фракцій і позафракційні. При необхідних для затвердження депутатського запиту 150 голосах, всього за документ назбиралося 153 “за”.

Про це йдеться в матеріалі Мар’яна Ощановського для “Новини live”.

Навряд чи відповідну ініціативу “слуг” можна назвати серйозною загрозою бізнесу Порошенка. Вкрай малоймовірно, що вона буде розглянута на засіданні РНБО і справа дійде до реальних санкцій.

Тролінг і прояв антипатії…

Звернення до Зеленського, автором якого виступив “слуга народу” Неклюдов, важко назвати серйозним документом. Щонайменше тому, що у ньому немає роз’яснень, яким саме чином “Рошен” сплачує податки до російського бюджету. Якщо вірити офіційним даним, то Липецька кондитерська фабрика припинила діяльність на території Росії у 2017 році. Також підприємство заявляє, що не продає свою продукцію в сусідню країну. Тому, ініціюючи відповідне звернення, Неклюдову варто було б навести якусь аргументацію.

Невідомо, чи наробило звернення до Зеленського переполох у штабі “Європейської солідарності”. А ось в експертному середовищі його сприйняли не без іронії.

“Це виключно політичний тролінг, просто тролінг. Вирішили забити інформаційний простір таким зверненням. Воно ні до чого не зобов’язує президента і не матиме ніяких наслідків. Зате гучний, хайповий інфопривід”, – сказав у коментарі Новини.LIVE політолог Олег Саакян.

У чомусь схожої думки дотримується голова Центру політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко. Мовляв, у такий спосіб депутати монобільшості продемонстрували свою антипатію до Порошенка.

“Тут все просто – це прояв антипатій. Прихильники Зеленського ненавидять Порошенка, а прихильники Порошенка ненавидять Зеленського. І це при тому, що за ціннісними позиціями між ними нема суттєвої різниці. Абсолютна більшість і перших, і других поділяють проєвропейські погляди, негативно ставляться до російської агресії. Але тут спрацювали персональні антипатії, які, безумовно, є не лише серед рядових прихильників Зеленського і Порошенка, а й в депутатському корпусі. Це, в першу чергу, прояв політичних емоцій”, – відзначив політолог.

У проханні ввести санкції проти “Рошену” справді важко розгледіти бодай якісь далекоглядні плани. Це більше схоже на знущання з політичного опонента. На кшталт того, коли у лютому поточного року радник голови ОПУ Олексій Арестович заявив, що варто було б закрити телеканали “Прямий” і “5 канал”. Побоюючись, що мовлення каналів справді можуть припинити, Порошенко поспішив переписати на себе “Прямий”, хоча раніше запевняв, що немає жодного відношення до цього телеканалу. Врешті, з’ясувалося, що ніякі санкції проти згаданих медіа РНБО не планувала вводити. Тим не менше, Банкова тоді добряче попсувала нерви Порошенку.

З великою долею ймовірності історія зі зверненням депутатів матиме схоже завершення. І бізнес Порошенка оминуть неприємності у вигляді санкцій.

…або реакція на падіння рейтингів

На думку політолога Володимира Сонюка, “зазіхання” на “Рошен” і невтішні рейтинги “СН” – пов’язані між собою речі.

“Цього тижня була оприлюднена нова соціологія, яка показала, що партія Порошенка випередила “Слугу народу”. Це дуже боляче сприйняла влада. Тому такий запит – це спроба якось принизити свого політичного опонента”, – розповів експерт.

В цілому нагадування про російський бізнес Порошенка не позбавлене логіки. Навіть, якщо цей бізнес давно не працює. У попередні роки до п’ятого президента було багато претензій, що “Рошен” веде діяльність на території РФ. Це викликало негативну реакцію у більшості громадян. Особливо у тих, які дотримуються антиросійських позицій.

Ще одна згадка в інформпросторі, що підприємства Порошенка платять (або платили) податки в російський бюджет, – це “мінус” для рейтингу “Європейської солідарності”. І потенційний “плюс” до рейтингу “Слуги народу”.