Усі 30 країн-членів Північноатлантичного альянсу підтримують вступ України до НАТО.

Про це повідомила віцепрем’єрка з європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина на Київському безпековому форумі. 

“Ми маємо прогрес у питанні наближення до НАТО. На останній міністерській зустрічі у Бухаресті всі 30 країн-членів НАТО погодилися з необхідністю надання Україні членства в Альянсі” – зазначила Стефанішина. 

Вона підкреслила, що це рішення відрізняється від того, яке лідери країн НАТО ухвалили на саміті у Бухаресті у 2008 році. Воно є “новим потужним сигналом” і свідчить про відсутність страху перед тиском росії на НАТО. Що безумовно є дуже хорошим сигналом від західного світу перед Україною. 

Зазначимо, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг за підсумками пресконференції глав МЗС країн-членів Альянсу повідомив, які умови для прийняття України у НАТО.  

За його словами, ситуація, що склалася – це “не вибір між нічим і повним членством”. Він додав, що НАТО та Україні потрібно розвивати більш тісне політичне і практичне партнерство, що зміцнить українські інституції та допоможе перейти від доктрин радянської епохи до стандартів Альянсу. 
 
І наразі як і Україна, так і Альянс вже пішли на тісну співпрацю у військовому плані. Зокрема союзники НАТО підтверджують готовність надавати Україні подальшу військову допомогу, в тому числі, сучасні системи ППО, включаючи Patriot, але, поки дискусії навколо цих систем тривають, НАТО зосереджує увагу на поставках боєприпасів та запчастин для сучасних систем повітряної оборони, які Україна вже отримала. 

Водночас, на думку експерта американського аналітичного центру Atlantic Council Пітера Дікінсона, наразі Альянс не готовий реагувати на провокації зі сторони РФ, такі як нещодавний інцидент з ракетою у Польщі, допоки не відбудеться прямого нападу на країну-члена НАТО.  

Дікінсон також зауважив, що НАТО – демократична організація, де рішення ухвалюють усі 30 країн-учасниць. І більшість цих країн не розуміють, що таке повномасштабна війна 

“І дуже складно пояснити якомусь із цих суспільств — британському, французькому, німецькому, італійському і так далі — ось типу, ми йтимемо на війну з Росією.  У них немає поняття “війна”. Так, останні 20-30 років деякі з них воювали “десь там” — Ірак, Афганістан, Північна Африка. Але щоб була велика війна з великою європейською країною, з Росією, вони не мають такого розуміння. Це для них дуже страшно, це надзвичайно страшно”, — сказав Дікінсон. 

На думку експерта, Альянс не реагуватиме на жодні провокації РФ, крім прямої атаки на країни-учасниці. І інцидент у Польщі – цьому показник. 

“Доки російські ракети не падають на НАТОвські землі (не українські ракети, що захищаються від Росії) — цього (закриття неба, — Ред.) не буде, на жаль”, — каже аналітик, маючи на увазі інцидент у польському Пшеводуві. 

Проте ситуація докорінно може змінитися для України після вступу в НАТО. Адже тоді наша країна стане частиною Альянсу, відповідно безпекові гарантії одразу підвищаться і унеможливлять нові напади зі сторони РФ. І якщо ще до початку повномасштабного вторгнення Україна могла розглядати таку перспективу до вступу не швидше ніж через десятки років, то зараз завдяки мужнім українським воїнам та вищому керівництву, ми наблизились до точки, де рішення про вступ можуть прийняти значно швидше.