Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров обіцяє, що Росія буде захищати росіян, яких нібито дуже багато мешкає на сході України.

“Щодо жителів Донбасу, де проживають сотні тисяч громадян нашої країни, то Росія вживатиме всіх необхідних заходів для їх захисту. Продовжимо докладати зусиль щодо вирішення внутрішньоукраїнського конфлікту політико-дипломатичним шляхом. Безальтернативною основою для цього залишається мінський “Комплекс мер”, схвалений резолюцією 2202 РБ ООН”, – сказав Лавров в інтерв’ю “РИА Новости”

Крім того, Президент Джо Байден закликав свого російського колегу Володимира Путіна в четвер вжити заходів для послаблення невпинної кризи на кордоні Росії з Україною, знову попереджаючи про жахливі економічні наслідки, якщо Путін продовжить вторгнення.

50-хвилинна телефонна розмова не принесла жодних серйозних проривів, як заявили згодом американські та російські офіційні особи, але все ж таки визначили тенденцію майбутніх особистих дипломатичних переговорів між двома сторонами.

Про це пише CNN, підсумовуючи вчорашню телефонну розмову двох лідерів.

Путін та Байден провели те, що американський чиновник назвав «серйозною і предметною» дискусією, під час якої президент США проклав два шляхи для Путіна, оскільки він продовжує збирати російські війська на кордоні з Україною: один – дипломатичний шлях до деескалації. А інший зосереджувався на стримуванні за допомогою економічних санкцій, посиленні присутності американських військ на східному фланзі НАТО та збільшенні допомоги Україні.

Який шлях буде обрано, «залежить від дій Росії в наступний період», сказав чиновник, сказавши, що будуть «серйозні наслідки», якщо Росія продовжить свою регіональну агресію.

Путін відповів погрозами, сказав помічник Кремля. Він сказав Байдену, що введення нового раунду санкцій проти Росії буде “колосальною помилкою”, яка може призвести до повного розриву відносин між двома країнами.

«За останні 30 років було зроблено багато таких помилок, — сказав помічник президента Росії Юрій Ушаков, — і бажано більше не робити таких помилок».

Байден також сказав Путіну, що США не планують розгортати наступальну зброю в Україні, сказав Ушаков.

Путін “зазначив, що це один з ключових пунктів, включених у проєкт [про гарантії безпеки, яких прагне Росія]”, – додав Ушаков.

Близько 100 000 російських військових залишаються на кордоні з Україною, незважаючи на попередження Байдена та європейських лідерів про серйозні наслідки, якщо Путін почне вторгнення. Американські чиновники також стверджують, що Москва веде масову кампанію дезінформації, спрямовану на підрив уряду України напередодні національних виборів у цій країні.

Переговори Байдена і Путіна відбулися приблизно за два тижні до того, як американські та російські дипломати мають зустрітися в Женеві для обговорення поточної кризи.

Напередодні цих обговорень Росія публічно запропонувала перелік проблем безпеки та вимог, які вона хоче розглянути, включаючи зобов’язання ніколи не дозволити Україні приєднатися до НАТО і не розміщувати військову техніку з Альянсу в її колишніх радянських країнах.

Сполучені Штати підготували свій власний список проблем, заявив журналістам у середу високопоставлений чиновник американської адміністрації, але не планують оприлюднювати його публічно. Натомість радники Байдена вважають, що більш плідним буде тримати переговори приватними.

Заступник держсекретаря Венді Шерман очолить делегацію США на переговорах, які заплановані на 10 січня, повідомили CNN кілька джерел, знайомих з цим питанням. Очікується, що Байден і Путін самі не будуть брати участі. Російську делегацію очолить заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков. Представники Пентагону та Ради національної безпеки також візьмуть участь у переговорах зі сторони США, заявив у середу високопоставлений чиновник адміністрації.

Після прямих американо-російських переговорів відбудуться більш широкі зустрічі між НАТО і Росією, а також зустріч Організації з безпеки і співробітництва в Європі, де буде обговорено низку тем.