Заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков заявив, що під час переговорів із представниками США у Женеві з американського боку нібито пролунали «певні погрози, як мінімум, попередження».

Американську делегацію очолювала заступниця державного секретаря Венді Шерман, а російську — заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков. По завершенні переговорів вони окремо виступили на брифінгах.

Що сказала Росія

За словами Рябкова, представники РФ «пояснили колегам», що не планують нападати на Україну, а «всі заходи щодо бойової підготовки здійснюються в межах нашої території, немає підстав побоюватися якогось ескалаційного сценарію». США та інші міжнародні партнери України, в свою чергу, раніше попереджали, що у разі повномасштабного вторгнення в Україну на Росію очікують серйозні економічні санкції.

Представник МЗС РФ назвав переговори «складними, довгими та конкретними». Він зазначив, що США сприйняли пропозиції Росії щодо «гарантій безпеки» серйозно.

Рябков заявив, що Росія нібито пояснила США, чому гарантії нерозширення НАТО є для неї “абсолютним імперативом” і чому Альянс повинен “назагал відмовитися від матеріального освоєння територій держав, які приєдналися до НАТО після 1997 року”. Політик додав, що Росія ухвалюватиме рішення про подальші кроки після переговорів у рамках Ради Росія — НАТО та переговорів з ОБСЄ.

За завтрашній день (11 січня — ред.), коли США проведе брифінг для НАТО, і післязавтра (12 січня — ред.) — коли ми поговоримо в НАТО, складеться більше розуміння того, що в глухий кут це заводити не можна, і НАТО потрібно зробити крок назустріч, а не нам крок (назустріч — ред.) НАТО, — наголосив Рябков.

«Головні питання підвішені, ми не бачимо, що з американського боку є розуміння імперативності їх вирішення».

Що сказали США

За підсумками перемовин у Женеві Венді Шерман, заступниця держсекретаря США, заявила, що Вашингтон готовий обговорювати з Росією питання розміщення ракет і проведення військових навчань у Європі “на обопільній основі”.

Водночас вона наголосила, що США не дозволять Росії “зачинити двері” до НАТО, а обговорення майбутнього членства України в Альянсі залишається питанням України та Альянсу.

У відповідь на заяву російського колеги про те, що Росія не планує нападати на Україну, заступниця держсекретаря США запропонувала Москві відвести війська від українського кордону. Вона додала, що в разі російського вторгнення санкції проти РФ будуть жорсткіші, ніж у 2014 році після анексії Криму та війни на Донбасі.

Назагал Шерман охарактеризувала перемовини з Росією як “серйозні” та “ділові”. За її словами, майбутнє переговорів поки “незрозуміле”, як і наміри Москви їх добросовісно вести. У підсумку, США навряд чи погодяться з вимогами Росії щодо недопущення розширення НАТО.

Таку думку висловив “Апострофу” експерт із питань зовнішньої та безпекової політики, дипломат Олександр Хара.

В принципі, росіяни знахабніли, інакше це не можна назвати. Ті вимоги, які вони висунули в оприлюднених двох угодах зі США та НАТО, є абсолютно неприйнятними. Зараз вони перед цими перемовинами, ще підвищили ставки й кажуть, що взагалі вони не збираються ні про що домовлятися, якщо не буде прийнято в цілому пакет. Якщо НАТО чи США не будуть розглядати “безпекові побоювання”, як це росіяни називають щодо так званої агресії НАТО, наближення до кордонів, втягування України та все інше, то у принципі нічого не вийде, – прогнозує він.

Експерт нагадав заяви з боку представників США про те, що вони не будуть вирішувати за когось питання щодо України, а також зменшувати свою присутність.

Максимум, про що можуть домовлятися американці із росіянами, – це поглиблення довіри, це контроль ризиків, це встановлення комунікацій, так званих червоних телефонів, щоб у випадку кризи можна було не доводити до незворотних якихось наслідків, – додав він.

Зазначимо, що переговори в Женеві тривали сім з половиною годин. 

Переговори США і Росії щодо «гарантій безпеки» заплановані по трьох дипломатичних каналах: прямі переговори представників країн 10 січня, засідання Ради НАТО — Росія 12 січня та зустріч у форматі Росія — ОБСЄ пізніше у січні.

Женевська зустріч відкрила тиждень міжнародних переговорів Заходу та РФ щодо ультиматумів про нерозширення НАТО і «стратегічну стабільність», які Москва висунула на тлі концентрації своїх військ біля кордонів України.