Олександр Квіташвілі: хворобливе звільнення міністра охорони здоров'я (ВІДЕО) | Корупція Інфо
Автор: / 07/07/2015

Олександр Квіташвілі: хворобливе звільнення міністра охорони здоров’я (ВІДЕО)

олександр квіташвілі

Біля керма української політики зібралися не лише українці, а й грузини, які хотіли (та хочуть) повторити досвід власної країни у плані виходу із складної економічної ситуації.

Проте не кожен це зможе і не кожному це дозволять. Не минуло багато часу і від уряду відсторонили одного із таких бажаючих – Олександра Квіташвілі. Таке рішення було прийнято не одразу, а мусолилося протягом кількох днів з нерозбірливими новинами типу: Квіташвілі сам подав у відставку, "БПП" натякає на звільнення, підписано указ про звільнення, тепер вже напевне підписано, названо причину і т.д.

Хоча насправді конкретно причину так і не озвучили, проронивши тільки те, що це пов'язано із закупівлею ліків та ступором у сфері здоров'я.

Що ми знаємо про Квіташвілі і згадану ситуацію?

Народився 15 листопада 1970 року в місті Тбілісі (Грузія).

Громадянин України

Трудова діяльність:

У 1992 році закінчив історичний факультет Тбіліського державного університету за спеціальністю «новітня історія Європи та США».

У 1993 році отримав ступінь магістра у сфері державного управління в Школі державного управління імені Роберта Ф. Вагнера Нью-Йоркського університету (США).

Трудову діяльність почав у 1993 році у фінансовому та адміністративному департаменті Медичного центру Атланти (США).

Після повернення в Грузію у 1993 році працював в грузинському представництві Програми розвитку ООН (ПРООН) фахівцем з адміністрування і фінансів.

У 1995-1997 роках – виконував обов'язки керівника грузинської місії Комітету допомоги об'єднаної методистської церкви.

У 1997 році – президент грузинської неурядової організації «Міжнародний фонд «Кураціо», який спеціалізується на реформуванні систем охорони здоров’я в країнах з перехідною економікою.

У 2002 році – національний координатор ПРООН сектору охорони здоров’я, соціального захисту та освіти програми економічного зростання та подолання бідності в Грузії.

З 1995 по 2002 рік був консультантом у різних міжнародних організаціях в  Азербайджані, Литві, Україні, Вірменії та Сербії.

У 2002- 2003 роках у Нью-Йорку (США) працював в Інституті Схід-Захід (EastWest Institute – EWI) та консультантом організації «Трансатлантичні партнери проти СНІДу».

З 2004 року – адміністративний директор Інституту Схід-Захід, з 2005 року – головний адміністративний директор і член ради правління Інституту. До його обов'язків входило управління центрами Інституту Схід-Захід в Нью-Йорку, Брюсселі, Празі та Москві, а також координація діяльності відділів по роботі з персоналом, інформаційних технологій і загальне адміністрування. Олександр Квіташвілі також відповідав за розробку корпоративної політики Інституту.

З січня 2008 року по серпень 2010 року – Міністр праці, охорони здоров'я та соціального захисту Грузії.

З вересня 2010 року – виконувач обов’язків ректора Тбіліського державного університету ім. Іване Джавахішвілі. У грудні 2010 року був обраний ректором ТГУ на чотири роки.

У червні 2013 року Олександр Квіташвілі подав у відставку із займаної посади.

Влітку 2014 року Олександр Квіташвілі входить до складу Стратегічної дорадчої групи з питань реформування охорони здоров’я України та бере активну участь у роботі групи «Лідерство та управління».

2 грудня 2014 року призначений Верховною Радою України на посаду Міністра охорони здоров’я України.

 

Олександр Квіташвілі – автор аналітичних праць з питань реформи сфери охорони здоров'я і аналізу системи соціального захисту.

Вільно володіє англійською, російською і грузинською мовами.

Погляди

Є прихильником системи страхової медицини. "Треба людині пояснити, що якщо він купить пакет страховки на 15 або 20 ларі, то він, у разі потреби, безкоштовно отримає операцію на 15 000 ларі. Для цього можна навіть застосовувати агресивну кампанію. Залишилося перемогти пострадянський менталітет, тому що люди звикли платити за електрику, за газ, заливають в машини дорогий бензин, але, на жаль, ніяк не звикнуть, що хороше обслуговування в установах охорони здоров'я коштує дорого ", – заявляв Квіташвілі в 2008 році.

Безпартійний.

Сім'я: дружина Олександра, Ніколь, – внучка Жорданія, голови уряду Грузинської Демократичної Республіки.

Батько і мати Олександра також пов'язані з охороною здоров'я, станом на 2010 рік вони займали посади, відповідно, директора Національного центру терапії та головного лікаря Центру невідкладної кардіології імені Чапідзе.

Що зробив і за що звільнили

За матеріалами korrespondent.net, журналісти Корупція.інфо зібрали інформацію, пов'язану з діяльністю вже бувшого міністра.

Реформи на півдорозі

Більше місяця тому Олександр Квіташвілі представив проект реформування системи охорони здоров'я.

Розроблені міністерством законопроекти передбачають зміну правового статусу лікувальних установ, надання їм можливості автономного управління, впровадження електронної інформаційної системи, а також створення базового і додаткового пакету послуг для всіх верств населення.

Медзаклади будуть самостійно розпоряджатися своїми бюджетами, розробляти фінансові плани.


Реформа також передбачає зміну принципу оплати праці медпрацівників: від фіксованої оплати за штатним розкладом до оплати за надані послуги, які надаються за контрактом між закладом охорони здоров'я та співробітником.

Таким чином, зарплата медика буде залежати від обсягу наданих послуг. МОЗ бере на себе розробку типових контрактів між закладами охорони здоров'я та персоналом, а також проведення консультацій.

Перехідний період реформування системи охорони здоров'я буде тривати протягом року, починаючи з липня 2015 по липень 2016-го.

Що встигли зробити

Звітуючи за півроку своєї роботи, у відомстві Квіташвілі заявили, що за цей час був запущений процес національних закупівель за новими правилами, розроблена концепція нової системи громадського здоров'я.

Крім цього, в МОЗ відзвітували про підтвердження отримання від Світового банку 214 мільйонів гривень на підтримання реформи системи охорони здоров'я.

facebook.com/moz.ukr

Проблеми з ліками

Квіташвілі не вдалося вирішити головної проблеми – масштабної корупції при держзакупівлях ліків – головне, чим славиться його відомство.

У коаліційній угоді та Програмі дій уряду чітко записано, що закупівлі препаратів повинні проводитися через міжнародні організації.

Але протидія "тендерній мафії" практично паралізує процес закупівель. Міністерство нічого з цим не може зробити, а страждають в підсумку люди.

Так, Квіташвілі назвав саботажем блокування закупівель ліків шляхом подачі скарги до Антимонопольного комітету України, чим і займаються традиційні переможці тендерів МОЗ.

Через такі дії була припинена закупівля інсуліну в Києві.


"Мені це незрозуміло. Якщо компанія може зупинити торги, це катастрофа. Зупиняти торги, коли закуповується життєво важливий препарат, – це саботаж", – коментував Квіташвілі, але для запобігання такій ситуації нічого не зробив.

 

Також виявилася заблокована закупівля препаратів для пацієнтів з ВІЛ / СНІД.

Компанія "Вектор фарма", що перемогла на державному тендері, вимагає від МОЗ компенсувати їй подорожчання контракту на закупівлю товару на 10,2 мільйона гривень через зростання курсу долара. Компанія посилається на те, що Нацбанк через валютні обмеження не дозволив їй купити валюту, необхідну для закупівлі товару взимку, коли курс долара був менше.

У МОЗ заявляють, що вирішили питання зі "своєчасними поставками ліків від ВІЛ / СНІДу ТОВ Вектор Фарма на 52 мільйони гривень", але в компанії це заперечують.

Мафія непереможна

Член правління Центру протидії корупції Олександра Устінова заявляє, що минулого року 95% тендерів на покупку препаратів для ВІЛ / СНІДу, туберкульозу, гепатиту та онкології, які складають половину бюджету МОЗ на закупівлю препаратів, розділили між собою шість компаній.

Це стандартна українська практика – роками одні й ті ж компанії забирають левову частку тендерів. Виробники не хочуть заходити прямо: їм без різниці – продавати таблетки компанії-прокладці або МОЗ. Ціна одна. –  Олександра Устінова

На думку експерта, головна проблема якраз ось в таких компаніях-прокладках, але керівництво МОЗ поки не поспішає з ними боротися.

Бачучи складну ситуацію в міністерстві, компанії, які з року в рік виграють тендери, самі ж і почнуть їх саботувати. Не виходити декількома компаніями, оскаржити в Антимонопольному комітеті жахливі дискримінаційні умови.

Мета одна – довести МОЗ до готовності йти на будь-які умови, аби витратити виділені на таблетки гроші і відзвітувати про 100%-й успіх в закупівлях ліків.

Для людей, які звикли заробляти на лікарських тендерах, "гра варта свічок", адже вони ризикують втратити 4,3 мільярда гривень, які кожен рік успішно ділять між своїми.

Також у відомстві заявили про звільнення керівників департаментів відомства, причетних до корупційних схем.

У ході перевірки планували з'ясувати, як ведуть реєстр оптово-відпускних цін на ліки та вироби медичного призначення. Також збиралися перевірити забезпечення закупівель на 2015 рік, внесення нормативно-правових актів у Кабмін для проведення держзакупівель через міжнародні організації та направлення пацієнтів на лікування за кордон.

Перевірку проводили через відповідное звернення комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я та 66 нардепів, яке надійшло в Кабмін 20 травня. Вирішити це питання вимагали та депутати від Народного фронту і Радикальної партії Олега Ляшка.

Минулого тижня з'ясувалося, що і найбільша фракція в парламенті – "Блок Петра Порошенка" – наполягала на звільненні Квіташвілі.

Луценко підкреслив, що МОЗ не здійснило жодних кроків “не тільки щодо реформи, але й щодо реалізації тих законів, що ухвалила Верховна Рада”. 

При цьому, за його словами, депутати від фракції «Блоку Петра Порошенка не можуть «сказати, хто мав би бути міністром, але ми точно знаємо, хто не має бути міністром».

Він підкреслив, що МОЗ не здійснило жодних кроків “не тільки щодо реформи, але й щодо реалізації тих законів, що ухвалила Верховна Рада”. 

30 червня Луценко, виступаючи в парламенті, заявляв, що його політсила має багато питань у зв'язку «з катастрофічною ситуацією в Міністерстві охорони здоров'я" і що БПП "не може терпіти тієї бездіяльності, яка відбувається в цьому важливому для десятків мільйонів українців відомстві".

Того ж дня Квіташвілі заявив, що ініціатива про його відставку лобіюється через реформування системи закупівель лікарських засобів.

Звільнення міністра охорони здоров'я України Олександра Квіташвілі може бути пов'язане з тим, що почало вирішуватися питання з міжнародними закупівлями

.Про це в ефірі Шустер Live на "112 Україна" заявив експерт Агентства рішень з питань охорони здоров'я Володимир Курпіта.

"Було кілька спроб звільнити Міністерство охорони здоров'я від державних закупівель. В минулому році, коли досягли домовленості, щоб передати ці закупівлі в Службу надзвичайних ситуацій, яка може вирішити це по іншим принципам, тут же був змінений пан Мусій, і тут же питання було розблоковано", – зазначив Курпіта.

"Зараз питання звільнення Квіташвілі може бути пов'язане з тим, що почало вирішуватися питання з міжнародними закупівлями", – додав він.

 

 

 

 

spaceplay / pause

 

qunload | stop

 

ffullscreen

shift + slower / faster

 

 

volume

 

mmute

 

 

seek

 

 . seek to previous

12… 6 seek to 10%, 20% … 60%

 

 

 

 

 

 

2 липня у Верховній Раді України зареєстровано проект постанови про звільнення міністра охорони здоров'я України Олександра Квіташвілі

Відповідний документ № 2864 розміщений на сайті Ради.

Ініціаторами постанови виступили 7 народних депутатів: Андрій Деркач, Андрій Шипко, Володимир Бандуров, Віктор Развадовський, Ігор Молоток, Михайло Папієв та Ігор Єремєєв.


Детальніше читайте на УНІАН:http://www.unian.ua/politics/1096015-fraktsiya-bpp-napolyagae-na-negaynomu-zvilnenni-kvitashvili-lutsenko.html

Детальніше читайте на УНІАН:http://www.unian.ua/politics/1096015-fraktsiya-bpp-napolyagae-na-negaynomu-zvilnenni-kvitashvili-lutsenko.html

Детальніше читайте на УНІАН:http://www.unian.ua/politics/1096015-fraktsiya-bpp-napolyagae-na-negaynomu-zvilnenni-kvitashvili-lutsenko.html








Статті по темі