Після того, як Володимир Зеленський взявся боротися з олігархами – у ЗМІ почали говорити про “неоголошену війну” президента з Рінатом Ахметовим. В Офісі Президента впевнені, що Зеленському вистачить сил у цьому протистоянні.
Таку позицію радник президента з економічних питань Олексій Устенко висловив в авторській програмі “Перші особи” з Оленою Трибушною на 24 каналі. Він запевнив, що усі відчувають, що є напруженість у цій ситуації.
“Я вважаю, що Зеленський чітко розуміє, що і у який спосіб він хоче робити. Це я бачу зі своїх розмов, вербальних сигналів, які отримую від голови держави, його публічних виступів. Таких проривних, на мій погляд, який був у Глазго або на 76 Генасамблеї ООН”, – сказав Устенко.
Радник президента нагадав, що обіцянку боротися з олігархами Зеленський давав ще в період виборчої кампанії.
“Він неодноразово повторював її і в Україні, і за її межами. Він готовий боротися до кінця і виконати те, що обіцяв”, – заявив він.
Радник розповів, що бачить бойовий настрій і в поведінці президента, і по тому, що відбувається у його кабінеті.
Він має чіткий намір перемогти. Він розуміє, як все відбувається. Намагаються намалювати, що є якесь нерозуміння. Мовляв, президента тримають у теплій ванні. Це не так. Він повністю розуміє, що відбувається по всіх напрямках.
У свою чергу політолог Володимир Фесенко вказує на те, що інформаційно-політична війна, яку розпочав Ахметов, зараз і є головним його інструментом. З одного боку, використання мас-медіа – це потужна інформаційна атака на Зеленського, якої раніше не спостерігалося. Крім того, створилася широка неформальна коаліція, представники якої присутні на каналах Ахметова. Зокрема, вони постійно критикують Зеленського і це призводить зниження рейтингів президента.
“А рейтинги його опонентів, які присутні на каналах Ахметова, підросли. Особливо у Разумкова. По інших – менше, а ось у Разумкова суттєво вони піднялися. Тут є ефект інформаційної підтримки. Безумовно, що через Верховну Раду та через інформаційні атаки будуть спроби дестабілізувати політичну ситуацію, використовуючи й ризики енергетичної кризи”, – наголосив фахівець.
Рінат Ахметов, Віктор Медведчук, Петро Порошенко теж намагатимуться розхитати політичну ситуацію. І, якщо буде можливість, вони спробують переформатувати парламентську більшість або спровокувати дострокові парламентські вибори. Однак, зауважив політолог, вони можуть “грати так в довгу”. Тобто, необов’язково зараз це зробити, бо головне для них – максимально послабити президента Зеленського.
“Якщо вийде поміняти владу тільки за два роки на парламентських виборах – нічого страшного, головне – максимально послабити Зеленського. Можливо, це примусить його йти на поступки. Або, якщо вдасться переформатувати парламентську більшість, то можна скасувати той самий “Закон про олігархів”, – додав він.
Крім того, олігархи оскаржуватимуть у судах навіть включення їх до реєстру, адже така можливість передбачена законом. Будуть оскаржувати й сам закон у Конституційному суді. І, скоріше за все, навіть у Європейському суді з прав людини. Судовий спротив буде одним із головних інструментів у руках Ахметова.
“Також вже помітно, що Ахметов може впливати на політичну ситуацію через ризик енергетичної кризи. Вже зараз деякі експерти підозрюють, що одночасна зупинка декількох енергетичних блоків на теплових електростанціях, які належать Ахметову, може бути способом посилити, спровокувати енергетичну кризу”, – зазначив Фесенко.
Він зазначив, що наразі і так є проблеми, особливо з вугіллям, але це може спровокувати й відключення енергії. Надалі це може вплинути на настрої людей, на їх ставлення до президента та до Кабміну.
Володимир Фесенко також наголосив, що інструменти впливу є і у Зеленського, й вони достатньо потужні. Однак, в Україні не дуже ефективні правоохоронні органи – ще менш ефективні, ніж були за часів Леоніда Кучми, та, наприклад, за часів Віктора Януковича. Але теоретично спроба використати їх проти Ахметова може бути.
“Другий показовий момент, зараз він якраз у дискусії – відновлення справи “Ротердам+”. НАБУ ще за часів Порошенка намагалася відкрити цю справу. Але це було невигідно ні Порошенку, ні, безумовно, Ахметову. Спроба була і за Зеленського. Були певні підозри, а потім цю справу почали блокувати та гальмувати”, – нагадав він.