Від 1 липня централізоване опалення подорожчає з 534 до 1043 грн за 1 ГКал.
— Формально тарифи на тепло зростають через подорожчання газу, вугілля, електроенергії, — каже експерт з енергетики 53-річний Михайло Гончар. — Чи обґрунтовані вони, сказати складно. Бо в Україні немає конкуренції у виробництві тепла й електроенергії. Переважають структури, пов'язані з бізнесменом Рінатом Ахметовим. Підвищуючи тарифи, влада виконує забаганки олігархів. Регулятор — національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики й комунальних послуг — перебуває під контролем президентських структур.
Подорожчання тепла потягне вгору ціни на все. За рік монополісти вимагатимуть наступного подорожчання.
Треба прийняти закони про незалежного національного регулятора. Він міг би судити, чи обґрунтовані тарифи.
З чого складаються тарифи?
— У тарифах — вартість палива, транспортування тепла, обслуговування мереж, ремонт та оновлення обладнання. Зокрема, встановлення лічильників, — каже Михайло Гончар. — Також обслуговування кредитів, податки, прибуток. Собівартість у наших теплопостачальників — непрозора. Вони намагаються виставити рахунки за тепло, що відпускають дірявими теплотрасами. Це у півтора-два рази більше, ніж отримує споживач. Задля уникнення цього треба скрізь встановлювати лічильники.
Чому вартість опалення в містах різна?
— Бо не однакова ситуація з котельнями, відстанями від них до будинків, станом теплотрас, паливом, штатом працівників. Найдешевше опалення у Вараші (колишній Кузнецовськ на Рівненщині. — ГПУ) коштує 111 гривень за гігакалорію. Бо там використовують тепло від охолодження атомної станції. У Києві — 1345 гривень від Київенерго та 1161 — Дарницької ТЕЦ.
235 гривень коштуватиме опалення трикімнатної квартири у Вараші на Рівненщині. Це місто-супутник атомної станції. Найбільше за опалення платитимуть жителі Кривого Рогу на Дніпропетровщині. Постачальник Криворізька теплоцентраль має найвищі тарифи на опалення в Україні — 35,90 грн за "квадрат".
Автор: Геннадій Гнип