Війна в Україні не завершиться однією блискавичною військовою операцією, спрогнозувати її тривалість доволі складно, оскільки завжди трапляються “чорні лебеді” на кшталт подій в Ізраїлі, однак скоро їй таки настане кінець.

Українському суспільстві потрібно готуватися до тривалого протистояння.

Таку думку висловив координатор міжнародних проєктів Центру Разумкова, військовий експерт Олексій Мельник в інтерв’ю українському виданню.

За його словами, очевидно, що майже немає шансів на те, що війна буде закінчена у 2023 році, водночас багато хто прогнозує інтенсивні військові дії 2024 року.

“Це прогнози і сценарії, які будуються виходячи з тих даних, які є на сьогодні. Апріорі не можна врахувати те, що називають «чорними лебедями». Наприклад, хто реально міг прогнозувати події, які відбудуться в Ізраїлі. Всі тренди, які можна прорахувати з певним ступенем імовірності, іноді завертаються в інший бік і все змінюється дуже динамічно”, — зауважив експерт.

Водночас Олексій Мельник відзначив цінність прогнозів про довготривалий характер війни.

“Вони налаштовують як політиків, так і суспільство на те, що нам треба готуватися до тривалого протистояння. Це дозволяє нам краще підготуватися до цього морально і матеріально. Якщо ж раптом будуть сприятливі несподівані зміни, це буде лише на користь”, — наголосив він.

Також Мельник відзначив, що є розуміння того, що цей конфлікт не вдасться завершити однією блискавичною операцією.

“Потрібно працювати, нарощувати зусилля зовнішньої підтримки. Мабуть, також критично важливо, щоб українське суспільство усвідомлювало, що той уявний спокій, мир, який спостерігається, приміром, в Києві майже місяць – все це небезпечна ілюзія для тих, хто думає, що вже можна переходити до мирного життя”, — резюмував військовий експерт.

Про те, що зараз у світі є лише дві людини, які більш-менш точно можуть відповісти на запитання коли закінчиться війна в Україні, заявив військовий експерт Олег Жданов.

«Це – Путін та Байден. Для нас, звичайно, важлива відповідь від президента США Джо Байдена. Я думаю, що США, мають свій погляд на перебіг цієї військової кампанії. І я думаю, що у них є якийсь сценарій цієї війни, якого вони дотримуються. Тому вони так дозовано дають нам зброю, щоб не допустити швидкого та повного розгрому Російської Федерації на полі бою,» — заявив експерт.

 

«А виходячи з такого міркування, можна зробити висновок, що, найімовірніше, США будуть тягнути до старту передвиборчої кампанії Джо Байдена. А це – кінець весни та початок літа 2024 – початок виборчих перегонів у США. Ось на цю дату я б орієнтувався, щодо можливого часу закінчення війни», — додав Жданов.

Проте, як відмітив експерт є й інший сценарій. Їх навіть декілька.

«Перший – це зміна військово-політичного керівництва Росії – усунення Путіна та його оточення від влади. Зміна політичного клану може призвести до того, що для відновлення міжнародного статусу Росії та зняття санкцій, нове політичне керівництво цієї країни може піти на таку поступку, як повне виведення військ з території України. Це дуже ймовірний варіант», наголосив він.

«Ще один варіант, який менш ймовірний, бо він не повністю залежить від нас – це розгром російських військ на території України. З цього сценарію я би взяв більшу половину, а саме вихід на Азовське узбережжя. Чому? Бо вихід туди, фактично повертає нас у ситуацію 23 лютого 2022 року, до початку вторгнення. І вже далі все це може спровокувати у РФ низку незворотних процесів, які знову ж таки можуть призвести до виводу російських військ із території України,» — додав Олег Жданов.