США застерігають Китай, аби не допомагав Росії обійти санкції.

Сполучені Штати напередодні зустрічі президента Росії Володимира Путіна зі своїм китайським колегою Сі Цзіньпіном застерегли Китай від допомоги Росії в ухиленні від можливих санкцій, пов’язаних із кризою довкола України.

Про це повідомляє Washington Post.

За словами представника Держдепартаменту Неда Прайса, Вашингтон та його союзники «мають безліч інструментів», які можна використовувати проти «іноземних компаній, зокрема в Китаї», які намагаються ухилитися від можливих каральних заходів проти Росії.

Зауваження Прайса пролунали після того, як міністр закордонних справ Китаю Ван І заявив про підтримку нещодавнього нарощування Кремлем військової могутності у Східній Європі під час зустрічі у четвер із високопосадовим російським дипломатом Сергієм Лавровим. Згідно із заявою МЗС КНР, Пекін висловив «розуміння та підтримку» Москві, й дві країни узгодили свої позиції стосовно України.

Нагадуємо, президент Росії Володимир Путін провів у Пекіні зустріч (уперше за три роки) з лідером Китаю Сі Цзіньпіном, за підсумками якої сторони випустили спільну заяву.

Заява опублікована на сайті президента РФ — вона стосується вимог Росії до країн Заходу на тлі загрози вторгнення російських військ в Україну.

Китай підтримує вимоги РФ про гарантії безпеки, у рамках яких Москва домагається гарантій нерозширення НАТО на схід. Китай і Росія єдині в неприйнятності для них зміцнення Альянсу.

У заяві це подано так:

«Сторони глибоко стурбовані серйозними викликами у сфері міжнародної безпеки та виходять із того, що долі народів усіх країн взаємоповʼязані. Жодна держава не може і не повинна забезпечувати свою безпеку у відриві від безпеки всього світу і за рахунок безпеки інших держав. Міжнародне співтовариство має брати активну участь у глобальному управлінні на користь забезпечення загальної комплексної неподільної та сталої безпеки».

У заяві містяться закиди на адресу США, які, згідно із позицією Москви та Пекіну, розвивають ракетне озброєння, виходять з міжнародних угод і ведуть шкідливу для євроатлантичного і тихоокеанського регіонів політику.

При цьому Путін і Цзіньпін домовилися «твердо відстоювати непорушність результатів Другої світової війни» та «протистояти викривленню історії». Також сторони заявили, що захист прав людини «не повинен використовуватися як інструмент тиску на інші країни». Ця частина повʼязана із санкціями за утиски уйгурів у провінції Сіньцзян.