Університет Франка

 

Перед Національним університетом імені Івана Франка планують побудувати підземний паркінг. Можливість його спорудження досліджуватимуть найближчі кілька місяців. Займатимуться цим професійні геологи, архітектори й археологи. Якщо все вдасться, вже наступного року планують шукати інвесторів. Багатоповерхова домівка для автівок поблизу пам’ятника Каменяреві може стати першим підземним львівським паркінгом, передає Корупція Інфо

«Спочатку там пропонували зробити звичайний пандусний паркінг. Максимально він би вміщав 400 авто. Я від цієї ідеї пропоную відмовитися й говорити нині про можливість будівництва автоматичного паркінгу. Людина заїжджає в бокс, виходить, а її машину автоматично заганяють на «поличку». Такий паркінг дозволив би запаркувати на цій площі 800 машин. Але ми не хочемо будувати величезну стоянку. Будемо його ділити на менші бокси приблизно по 90 машин. Їх зараз поміщається два у частині, де нині є тротуарна плитка. Отже, не треба різати дерев, рити гігантський котлован тощо. Технологічно ми собі уявляємо, як це робити. Більше інформації буде після вишуковувань і підготовки техніко-економічного обґрунтування. За першу чергу ми зробимо паркову на 180 місць. Чи є зміст її збільшувати? Думаю, краще робити локальні паркінги в інших місцях», — розповів головний архітектор Львова Юліан Чаплінський.

Замовником технолого-розвідувальних робіт для будівництва підземного паркінгу біля ЛНУ імені Франка є ЛКП «Зелений Львів». На це з міського бюджету вже виділили 256 тис. грн. За словами начальника управління екології та благоустрою ЛМР Андрія Галушки, там потрібно вивчити земельні пласти, залягання підземних ґрунтових вод тощо. Роботи займуть місяць-півтора.
Наразі відомо, що в районі ротонди в парку є два підземні джерела. Наскільки вони ускладнять роботу будівельників, мають сказати геологи за результатами цьогорічних досліджень. І вже останніми перед проектними роботами свої висновки мають надати археологи. За словами директора НЦД «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України Олега Осаульчука, що саме є під землею, можна буде припустити лише після попередніх розвідувальних робіт.

«На замовлення управління архітектури ЛМР ми розробили програму археологічних досліджень на цій території. Обов’язковим є проведення археологічних розвідкових робіт на цій території ще перед проектування паркінгу. Вже за їх результатом зможемо сказати, чи треба проводити археологічні розкопки перед будівництвом, чи проводити нагляд під час будівництва. Це залежатиме від виявлених артефактів. Якщо там будуть рештки конструкцій та давній матеріал, відповідно треба буде планувати розкопки. Зараз лише можемо сказати, що за картографічними матеріалами, ця територія не була щільно заселена. На місці планованого паркінгу були сади й ставки. Але це територія схилу річки Полтви. Тому, ймовірно, що там може бути давнє слов’янське поселення. Їх довкола давнього Львова було чимало», — розповів Олег Осаульчук.

Уже після проведення досліджень у міській раді обіцяють спитати думки тих, кого проект зачепить безпосередньо, — Національний університет імені Франка.

За роки, протягом яких говорили про ймовірність будівництва паркінгу поряд з Франком, адміністрація ВНЗ не раз висловлювала стурбованість щодо таких планів. Найбільше ректорат жалівся на те, що міські чиновники навіть не розповідають їм про плани облаштування площі.

«Рух громадського транспорту вже багато зробив шкоди будівлі. Крім того, неодноразово впродовж 20 років писали в листах-зверненнях від університету до усіх голів м. Львова про передачу площі перед пам’ятником університетові. Однак письмові відповіді, незважаючи на позитивні публічні заяви перших осіб міста, були негативними. З цього видно, що паркінг — це бізнес-проект, а не соціальний», — озвучували позицію у прес-службі вишу.

«Ми не вели зараз ще переговори з університетом. Хочемо спершу провести всі дослідження і лише після цього говорити. А, можливо, геологія покаже, що не варто будувати там», — пояснює Юліан Чаплінський.


Ідею будівництва цього паркінгу не раз обговорювали на «круглих столах» та громадських слуханнях. Щоправда, реально до проектних рішень так і не доходило. Ідея була настільки дорогою та довгоокупною, що знайти інвестора, який би погодився на її фінансування так і не вдалося. За оцінками експертів, приблизний термін окупності такого проекту міг сягати 20-25 років. Натомість зараз, за словами Юліана Чаплінського, інвестору готові пропонувати вигідніші умови.

«Вартість одного паркомісця в автоматичному паркінгу коштує 20-30 тисяч євро. Але ми не плануємо робити це за гроші міста. Хоча зробимо свій внесок, побудувавши мережі, можливо, зробивши нову трансформаторну підстанцію, щоб вийти на процентне співвідношення 50/50 з інвестором. Ми розуміємо дуже довгий термін окупності такого проекту. Але одна з ідей у тому, щоб певну частину місць віддати готелям, які розташовані в центрі і не мають свого паркінгу», — розповів Юліан Чаплінський.

Скільки коштуватиме година паркування у новій споруді, наразі не беруться точно говорити. Однак, за словами головного архітектора, треба орієнтуватися на європейські, зокрема, польські ціни. Тож орієнтовно може йтися про вартість від одного долара на годину.

Серед потенційних інвесторів розглядають й українські, й  закордонні компанії, повідомляють у ратуші. Якщо вдасться знайти інвестора й фінансування буде достатнім, побудувати тимчасову домівку для автівок зможуть за рік, кажуть експерти. За першим паркінгом, сподівається головний архітектор міста, вдасться побудувати й решту. Зокрема, нині у ратуші розглядають  потенційні ділянки, зокрема, поблизу ринку «Добробут», на площі Петрушевича, а також на цитадельній горі. Загалом довкола центру потрібно створити 1500 паркомісць. У цьому випадку припарковані автомобілі вдасться забрати з вулиць міста.

Згідно з дослідженнями, на бордюрах у центральній частині міста 2012 року паркувалося 1,5 тис. авто, зараз — 1,2 тисячі.

 

Інвесторів під паркінги Львів шукає вже давно. Ще в червні 2007 року міська рада ухвалила концепцію місця розташування земельних ділянок у місті, які призначено для будівництва готельних і торговельних комплексів, автостоянок. Відповідно до неї, у 39 місцях мали б постати багатоповерхові домівки для машин. Першим інвесторам вирішили віддати чотири найпривабливіші ділянки. Йдеться про площу Пет-рушевича, вул. Вітовського, вул. Батуринську та ріг вулиць Коперника й Стефаника. Конкурс на інвестора будівництва підземного паркінгу на кожній з цих ділянок провели ще 2009 року. Тоді своїх забудовників де-юре знайшли три ділянки. Охочого будувати домівку для машин не було лише на вул. Батуринській. Як тоді було модно у Львові, інвестори зобов’язувалися спорудити паркінги до Євро-2012. Однак минуло вже шість років, а обіцяних паркінгів немає навіть на папері, тобто потенційні інвестори навіть не розробили проектів. За словами директора департаменту містобудування ЛМР Андрія Павліва, їх відлякала вартість проектів та відсутність чітких гарантій окупності.

«Угоди втратили свою актуальність. Паркінги мали побудувати до 2012 року, й саме на цих умовах інвесторам надавали в оренду ділянки. Але вони не виконали своїх зобов’язань, тож ми трактуємо ці угоди як нечинні», — сказав  Андрій Павлів.