Президент Володимир Зеленський звільнив В’ячеслава Демченка з посади начальника Управління розвідки Адміністрації Державної прикордонної служби України.

Відповідний указ №560/2021 від 3 листопада опублікований на сайті Президента.

“Звільнити Демченка Вячеслава Вадимовича з посади начальника Управління розвідки Адміністрації Державної прикордонної служби України”, – ідеться в документі.

До речі, саме йому у другій половині жовтня Зеленський присвоїв звання бригадного генерала.

Цікаве це звільнення тим, що напередодні американська газета “Washington Post” опублікувала статтю про стягування військ Росії на кордоні з Україною, викликавши занепоєння у США та Європі.

“Що роблять російські сили, які збираються біля українського кордону – незрозуміло. Останні дні соцмережами ширяться відео, на яких видно російські військові потяги та конвої, що пересувають значну кількість важкого озброєння, в тому числі танки та ракети, у південних та західних регіонах Росії”, – пише газета.

“Це не виглядає як навчання. Щось відбувається. Що саме?” – цитує газета аналітика Майкла Кофмана.

За його словами, до ситуації варто поставитися серйозно, адже цього року Росія вже попереджала про “червоні лінії” щодо України, на які Москва обіцяє жорстку відповідь.

Зокрема йдеться про потенційний вступ країни в НАТО. Окрім Washington Post, також Politico та журналіст Крістіан Тріберт із The New York Times, повідомляли, що до кордонів України нібито стягують російські війська й техніку.

У цей же час Головне управління Міноборони все спростувало, зазначивши, що не зафіксувало додаткового перекидання російських сил на кордон із Україною. У повідомленні йшлося про те, що розвідка постійно стежить за діями військ Росії та змін їх чисельності поблизу державного кордону. А повідомлення у ЗМІ про нібито нарощування російських сил називають «елементом інформаційно-психологічних дій».

«Найімовірніше, що оприлюднені у ЗМІ та інтернеті факти нарощування угруповань збройних сил РФ на українському напрямі є елементом спеціальних інформаційно-психологічних дій, і, по суті, є плановими заходами в рамках переміщення військ після завершення навчань», – наголосили розвідники.

Але вже вчора у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони повідомили, що станом на початок листопада біля кордону України та на тимчасово окупованих територіях Росія зосередила приблизно 90 тисяч військових.

За даними розвідки, туди входять війська 8-ї та 20-ї армій Південного й Західного військових округів, а також сили та засоби Чорноморського флоту РФ.

Окрім того, поблизу нашого кордону базуються окремі об’єднання й частини 4-ї та 6-ї армій військово-повітряних сил і протиповітряної оборони повітряно-космічних сил Росії. На тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей розгорнуті та діють два армійські корпуси російських окупаційних військ.

Протягом другого півріччя 2021-го поблизу кордону України командування Росії проводило серію широкомасштабних командно-штабних навчань, зокрема «Захід-2021».

За даними розвідки, до них залучали сили Південного та Західного військових округів, а також окремі частини й підрозділи 41-ї армії Центрального військового округу та повітряно-десантних військ збройних сил РФ.

Там зазначають, що після завершення навчань частини та підрозділи 41-ї армії залишились у європейській частині Росії, зокрема в районі населеного пункту Єльня, що у Смоленській області, на відстані приблизно 260 кілометрів від державного кордону з Україною.

У Міноборони кажуть, що уважно відстежують ситуацію поблизу державного кордону України з РФ та на тимчасово окупованих територіях. А Росія періодично перекидає та накопичує військові підрозділи з метою підтримання напруги та політичного тиску.

Повертаючись до звільнення начальника Управління розвідки Адміністрації Державної прикордонної служби України Демченка, також варто звернути увагу і на те, що воно відбулося після розмови Зеленського з Президентом США Байденом, а також низкою інших світових лідерів, на Кліматичному саміті в Глазго.