На полях інавгураційного саміту Кримської платформи Президент України Володимир Зеленський провів переговори з Президентом Республіки Польща Анджеєм Дудою.
Глава Української держави подякував польському колезі за участь у саміті та за солідарність з українським народом, повідомляє прес-служба Офісу президента.
Анджей Дуда привітав Україну з успішним проведенням першого саміту Кримської платформи та значною кількістю учасників, що є ще одним свідченням того, що проблема окупації Криму залишається на порядку денному міжнародної спільноти. Зокрема, Польща планує активно порушувати питання відновлення територіальної цілісності та суверенітету України під час свого майбутнього головування в ОБСЄ.
Володимир Зеленський поінформував співрозмовника про безпекову ситуацію на Донбасі та запропонував спільні кроки щодо протидії агресивним діям Росії, зокрема в інформаційній сфері.
Лідери держав погодилися з тим, що російські навчання «Захід-2021» створюють напругу та погіршують ситуацію з безпекою в регіоні.
Президенти також обмінялися думками щодо складного становища на кордонах обох країн з Білоруссю.
Крім того, під час розмови вони торкнулися подій в Афганістані й тих кроків, які здійснюють Україна та Польща для евакуації своїх громадян із цієї країни.
Володимир Зеленський обговорив з Анджеєм Дудою широке коло питань двосторонньої взаємодії, що традиційно має насичений порядок денний.
Особлива увага була приділена координації позицій сторін з протидії проекту «Північний потік – 2».
«Проект «Північний потік – 2» ми розглядаємо передусім як безпекову загрозу. Тому маємо спільно працювати над тим, щоб не допустити його запуску. Це – в інтересах енергетичної безпеки Європи загалом», – наголосив Президент України.
Лідери держав також обговорили перспективи співробітництва в енергетичній сфері, зокрема спільні проекти щодо диверсифікації постачання енергоносіїв.
Володимир Зеленський виступив з ініціативою розвитку спільних інфраструктурних проектів, зокрема запуску швидкісного потяга між Києвом та Варшавою, що кореспондуватиметься зі співпрацею країн у межах ініціативи «Тримор’я».
Також в рамках “Кримської платформи” президент України Володимир Зеленський провів переговори із Президентом Латвії Егілсом Левітсом, Президентом Європейської ради Шарлем Мішелем, а також з Прем’єр-міністром Швеції Стефаном Льовеном.
Як і очікувалося, відкриття саміту “Кримська платформа” викликало вкрай бурхливу реакцію серед російського політичного середовища і посадових осіб, пише блогер і політичний оглядач Олександр Коваленко.
Уже десятки російських “експертів” та “політологів” встигли висловити своє вкрай негативну думку про минулий в Києві заході. Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков і зовсім назвав “Кримську платформу” недружнім, антиросійським заходом.
Тим часом, масштаб заходу, кількість гостей і заяви, зроблені на саміті, ставлять саму ж Росію в дуже незручне становище. Адже практично з усіма учасниками саміту Росія змушена контактувати з цілої низки питань, а подекуди навіть шукати компроміси для збереження свого геополітичної присутності.
Наприклад, глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив наступне: Ми постійно повторюємо, що ніколи не визнавали і не маємо наміру визнавати анексію Криму. Але говорити про це недостатньо. Ми висловлюємо свою підтримку разом з іншими дружніми і союзницькими країнами, що підтримують територіальну цілісність і непорушність кордонів Криму і України.
І як після цього Москві вести діалог з Анкарою, наприклад, з питань Сирії? Або Лівії? Або стабільності в регіоні Південного Кавказу? А ось як раніше вели, так і будуть вести. Принижено проковтнувши свою образу і бурчання, а так само загрози введення санкцій проти висловили підтримку “Кримської платформі”.
До слова, цікаве “па” зробив президент України Володимир Зеленський, коли запросив Росію приєднатися до “Кримської платформі” для спільного вироблення шляхів деокупацію Криму. Адже Кремль може скористатися” Кримської платформою “для менш ганебного, але все ж безкровного відходу з Криму.
Очевидно, що “Кримська платформа” найближчим часом стане найбільш ефективним і дієвим важелем тиску на Росію, причому не тільки з питання деокупацію Криму. Це можливість наростити тиск з питання Придністров’я, Абхазії, Південній Осетії, будь гібридної проблематики, яку культивувала в сусідніх країнах Москва.
Далі буде! І в Кремлі це чудово розуміють.