Близько 6 млн квартир, які не мають лічильника газу, ризикують вже в липні отримати платіжку з підвищеними нормами споживання газу і заплатити більше – втричі. Тому що через процедурні порушення облгази мали можливість оскаржити урядову постанову 2019 року про зменшення норм споживання газу.

Кабмін повинен прийняти нову постанову, без порушень. А найбільш ефективно – раз і назавжди вирішити питання з повним урахуванням газу.

Про це в коментарі журналістам розповів директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк.

Він пояснив: ідея того, що споживання газу треба скорочувати, виходила з того, що закон про комерційний облік газу фактично не виконувався. І установка газових лічильників відставала від норми.

На цей момент близько 6 млн поквартирних побутових споживачів, які використовують газ для плити, не мають обліку. Кабінет міністрів, намагаючись змусити облгази ставити ці лічильники, як це було передбачено законом, скорочував цю норму. Експерт вважає це правильним, тому що норма була завищена.

Разом з тим, 3 або 4 рази переглядалася постанова Кабміну про зменшення норм, кожен раз воно було проведено з процедурними помилками і було оскаржено. Кабмін «грався в кішки-мишки»: в процесі судового розгляду цієї постанови приймав нову. Так тривало кілька років.

Процедурно проект постанови Кабміну мав бути оприлюднений і обговорений. Уряд це систематично ігнорував. Тільки на підставі цього облгази мали можливість оскаржити цю постанову, з процедурною ознакою, щодо обсягів газу не йшлося, – уточнив експерт.

«Зараз складається ситуація, що нарахування збільшуються втричі. Що можна і потрібно робити – Кабмін повинен прийняти знову цю постанову, але по-людськи. Оприлюднити цей проект регуляторного акту та провести його громадське обговорення, а потім затвердити. Це і все », – зазначив Павлюк.

Він також нагадав, що з 2018 року почав працювати закон про ринок газу, маємо анбандлінг, поділ облгазів на облгази і облгаззбути – розділені поставки газу і сам газ. Постачають газ облгази, а фактично продають облгаззбути або інші компанії. Питання – хто заперечує. Старі протоколи з «Нафтогазом» закриті. Чи можуть старі облгази оскаржувати закриті протоколи – це питання до юристів. Поки що рішення суду про повернення старих норм споживання газу прийнято по Миколаївській області, зазначив Павлюк.

Тому споживачі Миколаївщини можуть отримати в своїх платіжках вище норми і великі цифри за газ, юридичні підстави для цього є.

«Але наскільки облгаззбут зможе довести, що такий обсяг газу взагалі поставлявся? А ми говоримо про трикратне збільшення обсягу газу, яке списується на міське населення, це багато. Їм належить довести, що такий обсяг газу вони в принципі закуповували і поставляли.

Думаю, що з цим може бути проблема. Це боротьба надовго, це боротьба за мільярди. І вирішиться тільки установкою систем обліку », – підсумував експерт.