Єдиний акредитований у Москві український журналіст залишив РФ.
Український журналіст понад 10 років працював у Москві для інформагентства УНІАН, а також співпрацював з “1+1” та “Радіо Свобода”. Цимбалюк відомий своїми гострими запитаннями до президента Росії Володимира Путіна, зокрема, і про російські війська на Донбасі. Цимбалюк – останній український журналіст, якого акредитували при МЗС Росії на постійній основі.
Роман Цимбалюк залишив Москву після появи повідомлень про те, що його викликають на допит до прокуратури у справі про порушення ворожнечі та ненависть до росіян.
«Я виїхав із Російської Федерації, оскільки вважаю, що є загроза моїй особистій безпеці. Російська хунта, здається, себе проявила. І зараз нібито вони кажуть, що відкликали виклик на допит, але це не означає, що його не буде знову. Перед цим також було багато сигналів, що вони «взялися за останнього українського репортера в Москві дуже і дуже серйозно», – сказав Цимбалюк.
Кореспондент додав, що впродовж останніх двох місяців фактично всі топові фігури «російських інформаційних військ» пророкували йому різноманітні проблеми.
Цимбалюк наголосив: поки невідомо, чи є справа взагалі, але він з адвокатом серйозно ставиться до викликів на допит і публікацій в російських провладних ЗМІ, оскільки є загроза оголошення його у розшук Інтерполу.
«Замість мене прийшов (на допит — ред.) мій адвокат, а прокурори чомусь на цю «стрілку» не прийшли. Хтось у сусідньому кабінеті захиснику сказав, що вони відкликали повістку. Так воно чи не так? Наразі дуже мало інформації. Але я не буду поспішати до Росії, тому що не хочу ставати заручником Кремля і чекати, поки мене обміняють. У нас і так там багато людей, яких треба витягнути», — додав Цимбалюк.
Нагадаємо, у середині грудня адвокат Микола Полозов заявив, що проти Цимбалюка хочуть відкрити справу за статтею про екстремізм. Водночас, за даними російських ЗМІ, обвинувачення повідомляло про адміністративну статтю щодо розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Покарання передбачає від 2 до 5 років в’язниці.
«Кордон між «адміністративним» екстремізмом та «кримінальним» дуже тонкий і багато в чому залежить від експертів, якість роботи яких у справах з політичним інтересом влади дуже передбачувана. Багато експертів вважають, що ці статті неконкретні, розпливчасті та «гумові», тобто такі, що дозволяють натягувати норму на будь-які обставини. Додатковою ознакою погодженої атаки на Цимбалюка є злив через «пропагандистські смітники» різної нібито дискредитуючої інформації, наприклад, абсурдних обвинувачень у шпигунській діяльності», – наголосив Полозов.
Адвокат Полозов також вважає, що з боку влади РФ чинився тиск на іноземного журналіста, фактично з позбавленням його права на свободу вираження поглядів та здійснення професійної діяльності.
Цимбалюка викликали до прокуратури на 24 грудня 2021 року. У той же день Полозов повідомив, що виклик Цимбалюка до московської прокуратури для пояснень щодо відкриття адміністративного провадження за статтею «розпалювання ненависті або ворожнечі» відкликано.
Роман Цимбалюк відомий жорсткою проукраїнською позицією та брав активну участь у популярних політичних ток-шоу на російському ТБ, а також у прес-конференціях Володимира Путіна.