В останні дні малий і середній бізнес масово отримує з податкової листи про штрафи заднім числом за порушення, вчинені аж з 2014 року, але раптом виявлені тільки в квітні 2020.

Не гребують штрафувати навіть ліквідовані ФОПи і давно не працюючі юрособи, а в регіонах відродили практику незаконного додаткового “податкового навантаження”. Так податківці відреагували на законодавчу заборону “тиснути” на бізнес в період карантину.

Штрафують не лише ФОПи, але і юридичні особи. У розпорядженні UBR.ua виявився документ, яким податківці наклали штраф на підприємство за неподаний звіт про сплату ПДВ за липень 2019 року. Нюанс в тому, що підприємство не є платником ПДВ, по факту не працює і взагалі готується до ліквідації.

“За липень минулого року справді не було подано нульовий звіт, так як на гарячій лінії в ДФС сказали, що нульові звіти подавати не потрібно. Це виявилося неправдою. За це порушення у підприємства тоді анулювали свідоцтво ПДВ, тому займатися ним взагалі втратило будь-який сенс, воно готувалося до карантину до ліквідації. Але 16 квітня раптом згадали про це і покарали знову – наклали проступок повторний “штраф”, – розповіла колишня співвласниця юрособи Ірина.

У підприємства, розповіли UBR.ua, вже немає ні ключів ЕЦП, ні доступу до клієнт-банку, а на юрадресі лист з податкової взяли помилково, так як договір не продовжений, і компанія там з лютого 2020 року по факту не обслуговується.

“Квітневі” штрафи накладають не тільки на діючі або “сплячі”, але навіть і на підприємства, взагалі ліквідовані тими ж фіскалами. Так, на ФОП, закритий два роки тому, було накладено штраф теж в квітні 2020 року. Причому нарахований він за період, який сумнівний навіть з точки зору суду – з 21 жовтня 2014 року до 22 січня 2018.

“Мені нарахували штраф за несвоєчасну оплату ЄСВ з 2014 по 2018 роки. Я зателефонувала за вказаним в листі телефоном і сказала: я закрила свій ФОП ще в січні 2018 року. Як я могла його закрити, якщо, як з’ясовується, у мене висіли якісь штрафні санкції? Вони відповіли, що у них на момент закриття ФОП не було можливості про це дізнатися “, – прокоментувала UBR.ua колишня підприємниця Юлія, яка надала копію документа.

Повз цієї ситуації не міг пройти повз Глава Виконавчого комітету реформ Міхеїл Саакашвілі.

“У важкі часи потрібно діяти з точністю до навпаки, а не закручувати гайки! Для великих діють схеми, а на маленьких безжально наїжджають. Класичний приклад недержавного підходу. Зараз як раз час позбавлятися схем і повністю звільняти, полегшувати, спрощувати. Тоді і бізнес виживе, і бюджет буде наповнюватися”, – написав Саакашвілі в своєму телеграм.