Проблем із укладенням договору дарування чи оформленням спадщини з 1 листопада не буде, передає Корупція Інфо з посиланням на РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР ГУРТ
Нещодавно на сторінках багатьох українських сайтів та соціальної мережі Facebook з’явилась інформація про те, що з «1 листопада в Україні стане неможливим оформити угоду дарування або спадок». В основному говориться про те, що з 01 листопада в Україні не буде оцінювачів, які мають право проводити оцінку для випадків, коли відбувається угода дарування рухомого або нерухомого майна або вступ в спадок на таке майно. Але при цьому, законодавство забороняє нотаріусам засвідчувати такі угоди без наявності документа про проведення такої оцінки. Оскільки проводити таку оцінку нікому, то стає неможливим здійснення двох зазначених видів угод. І якщо угоду дарування ще можна замінити продажем (хоча б, по паперах) і, все-таки, оформити, то спадок замінити іншим видом угоди неможливо.
Цікаво, що зміни в законодавство, на підставі яких виникли тези подібного змісту, було внесено ще 2013 року.
Сьогодні проблем з оцінкою нерухомого майна під час укладання договору дарування та оформлення спадщини не виникає.
Відповідно до п. 18 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 нотаріус посвідчує правочин, який передбачає будь-який перехід права власності на об’єкти нерухомості та об’єкти незавершеного будівництва, крім їх успадкування та дарування (!), за наявності документа про сплату до бюджету податку на доходи фізичних осіб, обчисленого з ціни, зазначеної у правочині, але не нижче оціночної вартості такого нерухомого майна, визначеної суб’єктом оціночної діяльності згідно з вимогами нормативно-правових актів з оцінки майна, та документа про оціночну вартість.
Згідно зі статті 174 Податкового кодексу України об’єкти спадщини чи дарунку, які передаються членам сім’ї спадкодавця (дарувальника) першого ступеня споріднення (тобто батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені), оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою.
Відповідно до статті 7 Закону України від 12.07.2001 р. №2658-III «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» проведення оцінки майна є обов'язковим у випадку оподаткування майна згідно з законом, крім випадків визначення розміру податку при спадкуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.
Таким чином, якщо спадкодавець та спадкоємець (дарувальник і обдаровуваний) є родичами першого ступеня споріднення, то звертатись до оцінювача взагалі не потрібно.
Якщо ж спадкують (дарують) брат, сестра, тітка, дядько чи інші родичі, то оцінка майна є обов’язковою, оскільки вони не звільняються від оподаткування.
Таку оцінку здійснюють суб’єкти оціночної діяльності. Тобто варто звернутись до будь-якої уповноваженої особи, яка склала кваліфікаційний іспит та одержала кваліфікаційне свідоцтво оцінювача відповідно до вимог закону.
Отже, завжди варто аналізувати інформацію, яку ми отримуємо з різних джерел. Будь-які зміни в законодавстві кожна людина може побачити, наприклад, на офіційному веб-порталі Верховної Ради України [http://zakon2.rada.gov.ua/]
Автор: Юрист ХОГО «Подільська правова ліга» Анастасія Площинська.