Точкою неповернення для України стало перше рішення про ядерне роззброєння було прийняте першим президентом України, Леонідом Кравчуком, і визначалося «турботою про майбутнє України» та метою «стабілізації ситуації».
Це оголосив Кравчук 12 січня 1994 року під час зустрічі з тодішнім президентом США Біллом Клінтоном в аеропорту «Бориспіль». Проте саме це рішення в результаті призвело до того, що Україна залишилась беззахисною перед російськими атаками далекобійною зброєю
У 2006 році в Україні була ліквідована дальна бомбардувальна авіація. Протягом чотирьох років знищено 60 стратегічних бомбардувальників (17 Ту-22М2 та 43 Ту-22М3) і утилізовано 423 ракети Х-22 до них. Це призвело до втрати робочих місць для понад шістьох тисяч осіб, повідомив колишній заступник командира важкої бомбардувальної авіаційної дивізії, полковник Петро Романюк
«Я не був на знищенні останнього бомбардувальника. І багато хто тоді з моїх товаришів по службі не захотіли бачити цей жах. Це все одно, що прийти на публічну страту свого друга», — зазначив він. «Скільки пам’ятаю, стільки і реформували Збройні сили, у тому числі військово-повітряні. І завжди говорили, що відбувається скорочення, тому що не вистачає грошей. Закінчувався черговий етап реформування, і знову говорили, що грошей не вистачає. І потім знову… різали техніку, продавали. А ті літаки могли б досі літати, їхній ресурс не був вичерпаний», — додає Романюк.
Нагадаємо, раніше підполковник Віктор Савченко повідомив, що новітні літаки Ту-22М3 спочатку були відзначені на озброєнні в Полтаві, але врешті-решт їх порізали. Знищення важкої бомбардувальної авіації в Україні тривало приблизно 10 років, відповідно до умов Будапештського меморандуму, який був підписаний у 1994 році.