Військово-морський експерт, капітан 1 рангу запасу ВМС ЗСУ Андрій Риженко вважає, що для цивільних суден, котрі змогли потрапити до дунайських портів на Одещині, існують певні ризики, незважаючи на погрози РФ. Окупанти можуть готувати провокації на їхньому шляху.
Таку думку фахівець озвучив під час брифінгу у медіацентрі “Україна-Одеса”. Зокрема, йдеться про три суховантажі, що належать грецькій, ізраїльській та турецько-грузинській компаніям, котрі прибули до одного з зернових терміналів у дельті Дунаю.
“Те, що їм вдалося пройти, це дуже добре. Я думаю, вони, по-перше, використали фактор раптовості та, по-друге – застосування нового маршруту. Думаю, він був максимально наближений, або навіть в межах територіальних вод інших країн – Туреччини, Болгарії та Румунії. Саме те, що вони були у межах територіального моря, забезпечувало безпеку цього проходу”, – сказав Риженко.
Експерт додав, що зараз на підходах до Дунаю, недалеко від острову Зміїний, йдуть ще кілька суден, що використовують схожі маршрути. Риженко зазначає: щоб перешкодити судновласникам, які застосували інші маршрути, РФ може піти на приховані диверсії. Тобто окупанти шукатимуть, як здійснити будь-яку провокацію на шляху руху цивільних суден, бо сили та засоби у них для цього є. На думку експерта, російські військові можуть застосувати дрейфуючі міни та морські дрони, а потім звинувати в цьому Україну.
Риженко каже, що після 18 липня ситуація у Чорному морі значно погіршилася.
“Вони (окупанти – ред.) оголосили великий район північно-західної частини Чорного моря забороненим для мореплавства та автоматично ідентифікують всі судна, які йдуть до України (як такі, що перевозять вантажі військового призначення – ред.). Вони погрожують суднам, які перебувають в цьому районі. Щось подібне вони вже робили після 24 лютого, коли для мореплавства заборонили дуже велику зону, але тоді по інерції багато суден намагалися зайти в наші порти (порти Великої Одеси – УНІАН)”, – розповів експерт.
За його словами, тоді РФ атакувала цивільні судна ракетами, артилерією, авіацією. Декілька суден було пошкоджено, а деякі знищено. Серед них естонське вантажне судно Helt під прапором Панами, яке в той час перебувало у 14 милях на південь від Одеського морського порту.
Риженко нагадав, що два тижні тому у північно-західній частині Чорного моря відбулися показові російські навчання, під час яких ракетний катер “Івановець” завдав ракетного удару по морській цілі та знищив її. Ця подія тиражувалася росЗМІ та мала мету психологічного впливу.
“У РФ є можливість застосувати зброю по всьому маршруту цивільних суден – від виходу з протоки Босфор та безпосередньо до підходу до українських портів”, – наголосив Риженко.
Ворог розуміє, що українська сторона здатна завдавати ударів морськими безпілотниками майже по всіх пунктах базування Чорноморського флоту РФ. Такою думкою поділився колишній заступник начальника штабу Військово-морських сил Збройних сил України, капітан 1-го рангу запасу Андрій Риженко в одного українського телеканалу.
“Це був перший раз, коли Україна проектувала свою військово-морську силу на дистанцію 740 км від свого південного узбережжя, від району Одеси…”, – підкреслив експерт.
Капітан 1-го рангу запасу зазначив, що у морських дронів, котрі має наша країна, дуже серйозна бойова частина – за одними відомостями, це 300 кг, за іншими – 400 кг, і тому завдяки їхньому використанню можна серйозно пошкодити навіть ВДК.
Зазначимо, що навіть якщо з десяти безпілотних надводних апаратів до цілі доходить лише один, це вже великий успіх. Адже таким чином надводний Чорноморський флот РФ ризикує стати підводним.
Таку думку в інтерв’ю Українському Радіо висловив ідеолог проєкту, член команди розробників UA Dynamics Максим Суботін.
“Це абсолютно феноменальний кейс, який може перевести надводний Чорноморський флот РФ у статус підводного. Думаю, це абсолютно прекрасно для України, тому що контроль акваторії Чорного моря – це не тільки про контроль за акваторією. Логістика угруповання сил окупантів, розташованих на території тимчасово окупованого Криму здійснюється, зокрема, через постачання морськими шляхами”, – зазначив Суботін.
Також він зазначив, що коли ці конвої відчуватимуть постійну загрозу, то окупанти будуть, по-перше, вибудовувати інші маршрути, не такі зручні.