Президент ветував проєкт 3711-д про формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, пише Голова правління Фундації DEJURE, Михайло Жернаков.

Далі в оригіналі:

З позитивного:

– Президент пропонує залишити вирішальний голос міжнародних експертів при виборі членів ВККС – це найголовніше;
– Вето надійшло достатньо швидко, Рада може ухвалити проєкт вже завтра Теж позитив.

З поганого:

– Суддівська мафії всеодно впливатиме на фінальний список: корумпована Вища рада правосуддя так само вибиратиме 16 членів ВККС із 32.

З нового і дивного:

– Президент запропонував, щоб щонайменше половиною мінімального повноважного складу ВККС (11 членів із 16), тобто 6 членів із 11, були судді або судді у відставці.
Це означає, що за будь-якого кількісного складу ВККС більшість там складатимуть представники суддівського корпусу.

Це буде ВККС, яка може стати кращою за попередні, але навряд чи буде агентом революційних змін

І навіть якщо це будуть судді, “просіяні” міжнародниками і відтак не відверто корумповані, їх буде: а) більшість, б) їх вибере корумпована ВРП. Таким чином це буде ВККС, яка може стати кращою за попередні, але навряд чи буде агентом революційних змін.

Рішення Зеленського ветувати законопроєкт 3711-д продиктоване насамперед тим, що ухвалені Верховною Радою дві поправки суперечили одна одній щодо ролі міжнародних експертів у відборі суддів. Поправка 453 – незалежні міжнародні експерти у конкурсній комісії матимуть вирішальний голос при відборі кандидата до ВККС. І поправка 409 – для призначення членів ВККС потрібні по два голоси українських та міжнародних експертів. Чомусь ці поправки не поставили на голосування і голова ВР Дмитро Разумков вирішив відправити їх президенту. А Зеленський наклав вето.

Вето спрямоване на подолання колізії та ще на декілька речей, які принципово нічого не змінювали у законопроєкті. Є сподівання, що буде обрана Вища кваліфікаційна комісія суддів з доброчесними членам. І, звичайно, це має вплинути на те, щоб корумповані судді не залишалися на посадах.

Щоб оздоровити судову систему, найперше слід перезавантажити два ключові органи – Вищу кваліфікаційну комісію суддів та Вищу раду правосуддя. ВРП була абсолютно корумпованою протягом багатьох років, залишала на посадах суддів Майдану. Є ще такі важливі органи, як Конституційний суд та Окружний адміністративний суд міста Києва. Їх також потрібно реформувати. Причому із застосуванням того самого принципу – із вирішальною роллю незалежних міжнародний експертів.

Зазначимо, Щоб залишитися в системі, діючі члени (ВРП), Вищої ради правосуддя перезапуск якої є однією з головних складових судової реформи, мають пройти перевірку на морально-етичні та професійні якості.
Про це в ефірі телеканалу “Дом” заявив представник президента України в Конституційному суді України (КСУ), народний депутат України Федір Веніславський, передає Укрінформ.

“Зараз у Верховній Раді на розгляді перебуває законопроєкт № 5068, яким визначається новий порядок призначення на посади членів Вищої ради правосуддя і діяльність дисциплінарних інспекторів. Документ уже отримав схвалення профільного Комітету Верховної Ради з правової політики”, – розповів він.

Веніславський повідомив, що згідно із законопроєктом, нинішні члени ВСП повинні пройти перевірку етичної ради. А ті, хто пройде її, повинні будуть призначити членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

“У ньому (законопроєкті – ред.) передбачено, що етична рада повинна оцінити морально-етичні та професійні якості й кандидатів на вакантні посади членів Вищої ради правосуддя, й діючих членів ВСП. І на це законом відводиться три місяці”, — сказав парламентарій.

Веніславський відзначив, що діяльність ВРП є головною в судовій реформі, оскільки саме ВРП може притягнути до відповідальності недобросовісних суддів.

“Судді, які виносять очевидно неправосудні, “замовні” рішення, повинні бути дуже швидко притягнуті до відповідальності, аж до заборони здійснювати правосуддя та звільнення зі складу суддів. І тоді це буде дуже потужним стримуючим фактором для інших суддів”, — зазначив він.

Представник Президента в КСУ припускає, що перезавантажити українську судову систему та відновити довіру до неї вдасться вже до кінця 2022 року. Для цього, за його словами, насамперед потрібно прийняти законопроєкти про Вищу кваліфікаційну комісію суддів і про Вищу раду правосуддя.

А також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.