Зустріч п.яти президентів, у якій взяв участь Володимир Зеленський, викликала неоднозначну реакцію у політиків і глядачів. У Москві та Брюселі на цей захід дивилися з очевидним осудом. У США – зі схваленням. Тому що за лаштунками протокольного заходу, присвяченого 230-тій річниці Конституції Речі Посполитої, відбуваються цілком реальні і серйозні перемовини. Це очевидно для будь-кого, хто слідкує за геополітичними змінами в Європі впродовж останніх десяти років, пише політолог Кирило Сазонов.
Далі подаємо позицію автора без змін.
Українські коментатори в Мережі традиційно зосередилися на обговоренні – де, що і як неправильно сказав Зеленський у вступній промові. Навіщо він це сказав? Кому це цікаво? Хтось серйозно вважає, що вступне слово на офіційній частині заходу хтось слухає, і воно має значення? Серйозно? Відкрию секрет – важливі речі, заради яких зібралися саме перші особи п’яти держав особисто, обговорюються в кулуарах.
Пізніше. На закритих зустрічах. Пресу туди не кличуть і за підсумками навіть не завжди виходять релізи. Або щось спільне в стилі “домовилися неухильно зміцнювати” або “непорушність кордонів і повагу до суверенітету держав в Європі”. Вступні промови дивляться і розбирають тільки екзальтовані глядачі, далекі від реальності. Або ті, хто цими глядачами хоче маніпулювати. Решті залишається аналіз ситуації і оцінка подальших дій.
Зверніть увагу в першу чергу на склад учасників зустрічі, а в другу на представництво. Україна, Польща і країни Балтії. Ми справедливо говоримо про російську агресію саме в Україні. Ми справедливо говоримо в першу чергу про концентрацію російських військ саме на кордонах з Україною. Але нами не вичерпується список країн, на кордонах з якими РФ брязкає зброєю і відкрито називає ворожими. І саме в цьому ключі варто розглядати сьогоднішню зустріч. А що стосується рівня представництва – на протокольному заході досить було польського президента і послів наших країн. Максимум – глав МЗС. Ну не можуть собі дозволити президенти п’яти країн одночасно просто все кинути заради ритуальної поїздки.
Очевидно, що мова йде про угоду про створення певного пояса безпеки всієї Європи на кордонах з Росією. Звідси саме цей список учасників. І саме тому перші особи, а не міністри. Тому президент Зеленський говорив про те, що війна на Сході України – фактично війна в Європі. Це не ритуал, як загальний сенс цих переговорів. І формат переговорів можна абсолютно справедливо назвати “5 + 1”, тому що в контексті в першу чергу Польщі та загальної ситуації в геополітиці можна вважати, що США незримо присутні на такій важливій нараді. Або навіть зримо – впливовий представник зі скромною посадою, який не виступав на офіційних заходах.
Чекаємо найближчим часом “нудних” і скупих новин про нарощування взаємодії, обмін інформацією та зміцненні інтеграції збройних сил країн, які брали участі. За цими нудними, на перший погляд, повідомленнями будуть відбуватися серйозні і реальні процеси. І ми – повноцінний учасник створення поясу безпеки. У контексті участі США – це набагато важливіше, ніж десять разів з трибуни сказати про безальтернативність курсу в НАТО.
Шановні читачі, також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.