Президент України Володимир Зеленський першим питанням на зустрічі з президентом США Джо Байденом планує обговорити тему тимчасово окупованого Донбасу і Криму.
Про це глава держави сказав під час візиту до Вашингтону у коментарі Суспільному.
“У нас буде не просто питання-відповідь. У нас буде серйозна зустріч, декілька буде секторів нашої розмови. Складно сказати, з якого сами питання почати. Багато речей на які хочеться отримати не відповідь, а отримати бачення. Тим більше, що питання не в тому, що запитує Україна і що відповідає Америка. Мені здається, що у кожної сторони є питання і відповіді”, — заявив Зеленський і додав, що планує почати зустріч з обговорення питань Криму і Донбасу.
Окрім того, за словами Зеленського, на зустрічі з Байденом буде підійматися тема інвестицій. “Ми подякуємо президенту США за підтримку, вона відчувається в розбудові енергетичної системи України”, – додав він.
Також на зустрічі лідери України та США обговорять питання газопроводу “Північний потіку-2”.
“У нас є болюче питання “Північний потік-2”. Якщо він буде добудований, а всі говорять, що він буде добудований, то ми поборемося з тим, як він буде працювати. У разі працюючого “Північного потоку-2″, ми хотіли б домовитися про конкретні речі й гарантії з боку США”, — зазначив Зеленський і підкреслив, що має на увазі введення нових санкцій проти РФ.
Зустріч Зеленського та Байдена у Білому домі відбудеться 1 вересня. Заплановані переговори віч-на-віч та у розширеному форматі. Після зустрічі планується спільна заява.
Окрім того, президент завив, що нинішня підтримка України з боку НАТО важлива на психологічному рівні, але за нинішніх умов цього недостатньо.
Про це він сказав, презентуючи для аналітичних центрів Америки програму трансформації України в музеї-садибі Джорджа Вашингтона неподалік столиці США.
«Ми вдячні за підтримку України в басейнах Чорного та Азовського морів, – сказав президент, – зокрема за проведення військових навчань. Люди бачать підтримку з боку НАТО і те, що ми не наодинці (у боротьбі з російською агресією). Така присутність важлива на психологічному рівні, але чи достатньо цього? Ні!»
Країни Заходу розглядають вступ України в НАТО як стратегію, «а для нас це тактика», наголосив він, підкресливши нагальність цього питання. «Немає часу на стратегію, – зазначив Зеленський, – триває тимчасова окупація Криму, де зосереджено 80 тисяч військових Російської Федерації та десятки тисяч зосереджено вздовж українського кордону».
«Наша стратегія – це тактика», – додав він.
Президент підкреслив, що Україні необхідно будувати власний сучасний флот. Для цього їй потрібні партнери з НАТО, а також країн Чорноморського узбережжя.
«Ми не просимо подарунків – нам потрібні можливості, доступ до дешевих кредитів», – наголосив Президент. За його словами, для першої черги побудови флоту потрібно 15 млрд доларів.
Також, Україна розглядає декілька шляхів залучення США до участі в Норманському форматі з метою мирного врегулювання ситуації на сході України.
«Ми серйозно думаємо, як розбудовувати Норманський формат для мирного врегулювання ситуації, – сказав він. – І запросили США для участі в декількох моделях і гадаємо, як правильно і безпечно зробити це для регіону».
Питання України сьогодні – це «не питання лише в Україні», додав він. Воно стосується всього регіону, зокрема Молдови, країн Балтії, а також незалежності Білорусі.
«Не тільки Україна, а всі мають бути зацікавлені в пошуку відповіді на ці питання», – зазначив Президент.