На каналі в Ахметова Партія Медведчука в особі Рабіновича вже прямо захищає свого партнера Порошенка.
“При ньому була державність, була країна”.
А сьогоднішня влада для Рабиновича «страшніша за всіх інших». ОПЗЖ готові об’єднатися з Порошенком «для порятунку України».
Медведчука можна зрозуміти. За Порошенка вони разом розпилювали бюджет та торгували із сепаратистами. Зараз же всі їхні активи заарештовані, а за злочини доведеться відповісти.
Крім того, у штабі Порошенка ДУЖЕ не задоволені рішенням Суду, а в штабі Медведчука взагалі паніка та відчай (там сподівались, що Порошенко все «порішає» і Медведчука тим самим також витягне, але не вийшло).
Там чудову розуміють, що Суд офіційно підтвердив обгрунтованість обвинувачення щодо Порошенка та те, що підозра йому вручена законно — перед судом адвокати і він сам брехали, що ніби-то підозру йому не вручили, і що він абсолютно ніякого відношення до «вугільної справи» ніби-то не має, пише блогер Євгеній Прокопишин.
Там також розуміють, що тепер юридично Порошенко та Медведчук є співучасниками справи, а також те, що обмеження не покидати Київську область позбавляє його маневрів літати по Європі і випрошувати підтримки у старих знайомих. Ці 2 фактори особливо сильно б’ють по його планам та рейтингам.
Поки що все, що в штабі Порошенка придумали, це робити вигляд, що це «справа Порошенка», а не «вугільна справа Порошенка-Медведчука» та те, що ніби-то Суд «не визнав його підозру обгрунтованою». Це основні методички рашенок на наступні тижні.
Варто зазначити, що За версією правоохоронців, майже півтора мільярда з українського бюджету отримала окупаційна влада за постачання Україні вугілля впродовж 2014-2015-го років. Інціатором схеми, кажуть, була Росія. А от в Україні за організацію оборудки відповідав кум Путіна Віктор Медведчук. Інший підозрюваний – Петро Порошенко – за версією слідства – міг на державному рівні зорганізовувати ці угоди, передає ТСН.
Так, у 2014-ому році Україна втратила шахти, які видобувають антрацит і на яких працювала більшість ТЕЦ. Аби не допустити кризи – держава уклала контракт на постачання вугілля із Південно-Африканською республікою (ПАР). Але згодом, кажуть силовики, у справу втрутилася Росія.
Кремль вигадав схему, як створити штучний дефіцит вугілля та нав’язати його постачання із окупованої частини Донбасу. До співпраці росіяни залучили кума Путіна Віктора Медведчука. Той своєю чергою, кажуть слідчі, домовився з Петром Порошенком, який боявся зриву опалювального сезону та втрати рейтингу.
У підозрі слідчі твердять – Порошенко нібито тис на силовиків і міністра енергетики, аби ті переуклали договори. В результаті – спочатку розгорівся скандал через погану якість вугілля із ПАР. Петро Порошенко на засіданні РНБО вимагав перевірити його якість. Результат: постачальник відмовився від співпраці з Україною. А вугілля вирішили купувати саме в ОРДЛО. На папері постачання мало відбуватися із шахт, які його навіть не видобували, або видобували в мінімальній кількості.
Тодішній міністр енергетики – Юрій Продан виступав категорично проти таких договорів. Врешті – позбувся посади. Документ підписав уже його наступник – Володимир Демчишин. А Віктор Медведчук на телефонних записах звітував про це своїм кремлівським кураторам.
Фактично після цього Україна тривалий час отримувала вугілля саме з окупованих територій. Періодично спалахували скандали. 2015-ого тодішній депутат, а пізніше міністр енергетики Ігор Насалик – засвітився на одному відео з ватажком сепаратистів, де також обговорював постачання вугілля. Але цей епізод до нинішньої справи не увійшов.
2017-ого через постачання вугілля із окупованих територій почалася торгівельна блокада, яка тривала кілька місяців. І врешті закінчилася припиненням поставок з ОРДЛО.
Втім до кримінальної справи тоді так і не дійшло. Повноцінне розслідування розпочалося лише за президентства Володимира Зеленського. Експерти припускають – питання викликала надмірна конфіденційність і хитра схема угоди. Адже Україна на державному рівні мала договори з самопроголошеними республіками – але тоді все було публічно.
“Це вирішувалось офіційно на рівні Тристоронньої контактної групи через спеціальні переговори. Тобто це було переговорне і прозоре рішення. А от тут (у вугільній схемі – Ред.), це була фактично таємна оборудка. В цьому як раз і виникає факт підозри і необхідності розслідування цієї справи”, – пояснює політолог Володимир Фесенко.