Як відомо, напередодні відбувся саміт НАТО
Саме на ньому були ухвалені радикальні рішення. Так, в Альянсі вирішили прийняти Україну, посилити допомогу, а також відмовитися від перемир’я з Росією.
Радник Офісу Президента Олексій Арестович в одному з інтерв’ю повідомив, що результат заяв НАТО свідчить про те, що для України “життя прекрасне і дуже сумне для тих, хто з нами воює – зараз і в перспективі”.
Зокрема, прозвучали чотири ключові тези:
- Україна вступає до НАТО після закінчення війни;
- підтримка України непохитна і буде розширена;
- військова підтримка Швеції та Фінляндії (які ще не вступили в Альянс) гарантована;
- ніколи не визнаємо незаконну анексію України, а Росія скоює ряд воєнних злочинів.
“У контексті це є гранично конкретною заявою. Поєднання, що не буде перемир’я і не буде переговорів заради перемир’я – це дуже гранично конкретний меседж. Переговори – це не тема взагалі”, – каже Арестович.
Разом з тим, як зазначив радник ОП, головний посил НАТО – це підтримка України з ключових питань: “починаючи з тактичних озброєнь і техніки для поля бою, для конкретних потреб, закінчуючи стратегічними заявами про в цілому захист української інфраструктури, і суперстратегічному питанні – вступ України в НАТО”.
Зазначимо: міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, який також узяв участь у зустрічі в Бухаресті, розповів журналістам на спільному з Єнсом Столтенбергом брифінгу, що його ключовим закликом до партнерів було прохання пришвидшити темпи постачання допомоги для нашої країни, зокрема обладнання для ремонту об’єктів енергосистеми та засобів ППО.
За словами Дмитра Кулеби, на попередній міністерській зустрічі НАТО його головними словами в розмові з колегами були: «зброя, зброя, зброя». Він зазначив, що відтоді Україна отримала дуже вагому військову допомогу, яка сприяла тому, що нам вдалося визволити значну частину територій.
«Сьогодні у мене три інші слова: «швидше, швидше і швидше». Ми вдячні за те, що вже зроблено. Але війна ще триває. Ми довели, що можемо бити росію, що можемо перемагати разом, в інтересах усього євроатлантичного простору та всього світу. Але рішення про надання зброї, запуск нових виробничих потужностей оборонпрому на Заході слід приймати швидше, постачання зброї також має відбуватися швидше. І саме про це ми говорили: як пришвидшити все це», — розповів глава МЗС України.
Нинішня зустріч міністрів країн-членів НАТО була особливою тим, що на ній питання енергетичної безпеки були настільки ж важливими, як і ті, які безпосередньо стосуються оборони.
«Трансформатори, генератори та інше обладнання — це дуже важливо. Комплексний пакет допомоги, яким займається НАТО і координує Генсек, відіграє дуже важливу роль у тому, щоб Україна пройшла зиму. Якщо коротко, нам потрібна ППО — IRIS-T, Hawk, Patriot, і нам потрібні трансформатори», — наголосив Дмитро Кулеба.
За його словами, це взаємозалежні питання, оскільки, отримавши відповідне обладнання, Україна зможе налагодити нормальні умови життя цивільного населення, а з більшою кількістю засобів ППО — вберегти інфраструктуру від повторних руйнувань ракетними ударами.
«А вони точно будуть. На жаль, це реальність, до якої нам потрібно бути готовими», — застеріг він.