Днями відбулася вже друга телефонна розмова між лідером Штатів Джозефом Байденом і президентом РФ Володимиром Путіним. Президенти обговорили деякі питання, пов’язані з озброєнням і спільною безпекою країн, а також згадали про Україну.
На думку колишнього заступника голови Адміністрації президента Костянтина Єлісєєва, подальша домовленість про зустріч Байдена і Путіна не повинна розслабляти України. Україні не варто розслаблятися перед зустріччю Байдена і Путіна.
На підтвердження своєї правоти експерт наводить п’ять важливих аргументів. По-перше, вважає Єлісєєв, Володимир Путін самостійно “напросився” на майбутню оффлайн-зустріч з главою Штатів.
За словами дипломата, в РФ вважають, що її важливість нарешті визнали в американському уряді. При цьому Кремль постійно демонструє свою залежність від Заходу, адже Путін погодився на переговори навіть після невтішного епітета “вбивця”, яким його нагородив Байден. По-друге, Байден початково не збирався вибачатися за свої слова. Костянтин Єлісєєв каже, що в Кремлі це чудово розуміють.
При цьому намагаються спекулювати на темі санкцій. Нібито додавання нових може привести до нівелювання будь-яких домовленостей.
“Судячи з інформаційної хвилі, яку підняли російські інформаційні війська, останнє слово щодо подальшої відповіді Росії з боку Заходу залишив за собою саме Байден”, — зазначає дипломат.
По-третє, стверджує Єлісєєв, другою телефонною бесідою як американський, так і російський президент виграли собі додатковий час. На думку експерта, Росія використає його як “ковток свободи” між санкціями. При цьому висока ймовірність, що біля українських кордонів з’явиться ще більше російських військовослужбовців. Америка ж в цей час займеться єднанням західних партнерів, що опісля допоможе нейтралізувати будь-які наслідки агресії РФ.
Четвертою причиною для “не-розслаблення” України Костянтин Єлісєєв називає саме очікування. Дипломат запевняє, що перед офлайн-зустріччю президентів США і Росії світ дійсно “затаїть подих”, будуючи припущення, чим вона закінчиться. При цьому Єлісєєв вказує на ймовірну активізацію пошуків потенційних рішень військового конфлікту в Україні.
“Інакше б під час розмови з Байденом Путін б не “викладав базовані на мінському “Комплексі заходів” підходи до політичного врегулювання”, — пише експерт.
П’ятим і найважливішим моментом Єлісєєв вважає те, що за час, який залишився до зустрічі, РФ спробує збільшити наповнення “переговорного фонду”. Тобто, буде знаходити все більше нових причин для “дипломатичних торгів” по Україні. За словами дипломата, Києву в цей період дуже важливо продемонструвати себе як “стратегічний актив Заходу не для продажу”.
“У Гельсінкі чи у Відні, чи будь-де на карті Європи або світу Байден повинен вийти на поле проти Путіна “в жовто-блакитній краватці”. Час ще є”, — підсумував експерт.
Відзначимо, що джерела Reuters повідомляють про введення Сполученими Штатами нових санкцій проти Росії за нібито “втручання у вибори та кібератаки”.
“Широкі санкції введуть у відповідь на порушення кібербезпеки, що стосується програмного забезпечення SolarWinds Corp, яке, за твердженням уряду США, було організоване Росією. Порушення дало хакерам доступ до тисяч компаній та державних установ”.
За даними джерел, під санкції потраплять 30 організацій, а 10 російських чиновників зобов’яжуть покинути США.
Санкції нібито пов’язані з кібератакою, яку в Microsoft назвали “наймасштабнішою та найскладнішою в світі”.
Як стверджують джерела, США також мають намір покарати Москву за нібито втручання у президентські вибори в США 2020 року.
Адже у звіті минулого місяця американські спецслужби заявили, що президент Росії Володимир Путін, ймовірно, спрямував зусилля на підтримку тодішнього президента Дональда Трампа.
За інформацією джерел, санкції можуть оприлюднити вже сьогодні.