Російська Федерація кардинально змінила правила для використання іноземними кораблями Північного морського шляху.

Відзначається, що військові кораблі іноземних держав зобов'язані повідомити Росію про проходження судна по даному маршруту за 45 днів до проходу. Також на борту повинен знаходитися лоцман від складу сил РФ. У разі невиконання даних норм Росія має можливість захопити корабель, а в разі супротиву- відкрити вогонь на поразку.

За новим прийнятим нормам, кораблі повинні виконувати вимоги захисту морського середовища від забруднення. Також кораблі повинні в терміновому порядку зв'язуватися з російською стороною в разі виникнення НС. У Кремлі пояснили, що судам може бути відмовлено в проході по Північному морському шляху в тому випадку, якщо корабель виявиться старим і нестійким.

У Росії заявили, що нові норми повністю відповідають нормам міжнародного і національного законодавства.

В свою чергу, побоюючись знищення великих і дорогих військових кораблів захисними засобами берегової ліній оборони, Пентагон планує прибрати з бюджетного плану 2020-2024 років два нові бойові кораблі-амфібії класу «Сан-Антоніо».

Рішення відкласти заплановану покупку двох десантних кораблів-доків класу, відомих також як LPDs, є частиною набагато ширшої переоцінки концепції морської війни. Під тиском обставин і зміни умов, згідно з яких в США прийшли до висновку, що в майбутніх війнах відбудуться зіткнення з високотехнологічному противником. 

Противником, озброєним високоточним ракетною зброєю. 

Саме тому, флот США скорочує свої інвестиції в великі, але потенційно небезпечні військові кораблі, такі як амфібії і БДК. ВМС отримують можливість вивільнити гроші для розвитку наступальної зброї, що використовується на невеликих надводних кораблях, підводних човнах і літаках.

За словами керівництва Корпусу морської піхоти, кораблі в їх нинішньому вигляді матимуть серйозні труднощі в майбутньому, якщо США доведеться «битися, щоб прорватися до місця бою», як нещодавно сказав генерал-лейтенант Девід Бергер, глава управління бойового розвитку корпусу.

Брайан Кларк, відставний морський офіцер і аналітик Центру стратегічних і бюджетних оцінок, сказав, що перенесення придбання двох «Сан-Антоніо» має сенс із стратегічної і бюджетної точок зору. 

В підсумку зрозуміло одне, союзники розуміють, на що готова Росія, та продумують подальші стратегії.