од

Українська влада провалила розслідування у справі масової загибелі людей в Одесі в травні минулого року в Будинку профспілок.

Про це йдеться у звіті експертів Міжнародної консультаційної групи (МКГ), передає Корупція Інфо з посиланням на "DW".

До складу комісії входять: колишній голова Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у Страсбурзі Ніколас Братца, колишній суддя ЄСПЛ Володимир Буткевич та екс-прокурор Харківської області Олег Анпілогов. Експерти підкреслили, що за минулі 18 місяців "жодного звинувачення у причетності до загибелі безлічі людей внаслідок пожежі в одеському Будинку профспілок не було пред'явлено".

При цьому проведене за фактом розслідування трагедії мало ряд структурних недоліків, йому не вистачало незалежності та ефективності, і в цілому воно не відповідало вимогам ЄКПЛ. Зокрема, експерти висловили сумнів у неупередженості розслідування у зв'язку з тим фактом, що до подій в Одесі, згідно з показаннями свідків, були прямо причетні представники міліції, тому "розслідування масових заворушень повинен був вести орган, повністю незалежний від МВС". Крім цього, було неефективним та розподіл повноважень у розслідуванні між Генпрокуратурою України і МВС, а загальний кадровий рівень слідчих експерти назвали "неадекватним".

Перші судові слухання, пов'язані з подіями в Одесі, почалися в листопаді 2014 року, звинувачення у причетності до масових безладів і в незаконному використанні вогнепальної зброї були висунуті проти 21 людини. На думку експертів, рішення висунути звинувачення відразу проти 21 людини в одній справі, без індивідуалізації всіх деталей звинувачення, негативно вплинуло на хід судового процесу.

Найбільш кричущим прикладом відсутності старанності" влади розслідувати події в Одесі МКГ вважає, що перші реальні зусилля по з'ясуванню причин незрозумілого 40-хвилинного запізнення пожежних розрахунків до палаючого Будинку профспілок були зроблені наслідком тільки в грудні 2014 року. Експерти вважають, що в Україні необхідно створити державне бюро розслідувань, яке повинно керуватися стандартами незалежності та ефективності у відповідності з нормами Європейської конвенції з прав людини. Вони також переконані, що розслідування одеської трагедії має продовжитися.