Європейська комісія вирішила втрутитись та дослідити ситуацію щодо нового газового контракту Росії та Угорщини. Згідно з документом, Кремль постачатиме, мільярда кубометрів газу в обхід України.

Позицію ЄС щодо цього обгрунтував представник Єврокомісії Тім Макфі під час брифінгу.

За його словами, Єврокомісія зацікавилася угодою Угорщини та Росії. Очевидно, що негативні наслідки цієї ситуації щодо нашої держави не пройдуть поза увагою Європи.

Раніше у МЗС України також захотіли прокоментувати договір проти нашої країни та заявили, що звернуться до Європейської комісії, щоб та оцінила відповідність контракту європейському праву.

Я вже попросив колег перевірити наслідки контракту,– сказав він.

Наразі точно невідомо, коли вищий орган виконавчої влади Європейського союзу оприлюднить висновки з цього питання.

Чому це важливо?

Через цю угоду Україна може втрачати щороку мільйони доларів. Адже саме стільки отримує наша країна за транзит російського газу до Угорщини.

Нагадаємо про те, що Угорщина підписала з Росією довгостроковий контракт на постачання газу в обхід України. Ситуація довкола цього питання є геополітичною грою Кремля, однак незрозуміло, чому угорська сторона цьому підігрує.

Свою думку щодо цього висловив політолог Дмитро Тужанський в ефірі 24 каналу. За його словами, Росія використовує Угорщину для дестабілізації газового ринку, ситуації в України та створення нових загроз.

Тужанський вважає, що через новий контракт з Росією втрачає й Угорщина, адже для неї був вигідним транзит газу через Україну. Однак держава так чи інакше мала підписати новий контракт з Росією. Попередній був чинним ще з 1995 року.

Чому вирішили працювати не зі старим контрактом, а підписати новий? Тому що для Росії принципово змінити логістику транспортування газу до Європи й створити такі умови, щоб обійти Україну. Це геополітична гра,– наголосив політолог.

За словами Тужанського, Угорщина не може не розуміти того, що вона втрачає заробіток від транзиту.

Ситуацію з тим, що Угорщина аж ніяк не виграє від того контракту прокоментував у програмі “Сьогодні Ранок” політолог Тарас Семенюк.

“Ми повинні розуміти, що входимо в новий час, коли тільки-но почне працювати “Північний потік-2″ на повну потужність, таких контрактів може стати більше в обхід України. Чим більше ми будемо слухати обіцянки глав інших країн, тим швидше ми будемо ставати біднішими. Я думаю, варто не слухати, що нам обіцяють, а просто робити свою роботу. Показовою є ситуація з Угорщиною, тому що Будапешт і Москва давно співпрацюють, і таких наслідків цієї комунікації щодо газу варто було очікувати”, — сказав він.

Політолог описав реакцію України на цей контракт.

“Україна захищає свої економічні інтереси, тому що постійно відбувався транзит російського газу в Угорщину через Україну, зараз ми цей транзит частково втрачаємо. Там не йдеться про великі обсяги, йдеться про приблизно 2,5 млрд. Але суть не в цифрах, а в символізмі цього контракту. Це перший контракт в обхід України на тлі того, як відбувається запуск “Північного потоку-2”.

Я б нагадав Угорщині, як вона втручалася у внутрішні справи України, і це значно більше втручання. Очевидно, нам може не подобатися цей контракт, ми можемо ображатися. Але це їхнє суверенне право, як би ми не хотіли. Ми втрачаємо частину транзиту, але не втрачаємо здоровий глузд і тягу до боротьби за місце під сонцем”, — сказав він.

Додамо, Україна ініціювала перенесення на більш пізній термін п’ятого засідання Спільної міжурядової українсько-угорської комісії з питань економічного співробітництва, яке мало відбутися в Будапешті 29-30 вересня.

“Сьогодні МЗС України ініціювало перенесення засідання комісії на більш пізній термін, адже угорсько-російська газова угода матиме істотний вплив на енергетичну безпеку України та Європи, створює нові обставини, які вимагають всебічного аналізу ризиків і загроз, а також узгоджених дій країн регіону, щоб мінімізувати її негативні наслідки”, — йдеться в заяві МЗС.

Крім того, через реакцію Києва угорське МЗС викликало посла України для пояснень, повідомив глава відомства Петер Сіярто в Facebook.